Nauka dla Społeczeństwa

15.08.2022
PL EN
23.04.2018 aktualizacja 23.04.2018

Trzydniowy Piknik Nauki EKSPLORACJE - w maju w Rzeszowie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

16 godzin prezentacji, warsztatów oraz pokazów naukowych i zajęć popularyzujących naukę i technikę złoży się na Piknik Nauki EKSPLORACJE, który w maju odbędzie się w Rzeszowie.

Piknik odbędzie się w dniach od 25 do 27 maja. Na trzydniową imprezę złożą się pokazy naukowe, warsztaty poznawcze oraz prezentacje interaktywnych eksponatów w przestrzeni miasta i w murach uczelni, dostępne dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych, rodzin oraz grup zorganizowanych.

"Głównym celem imprezy będzie doświadczalne i angażujące ukazanie wiedzy naukowej i technicznej, lokalnych osiągnięć naukowych, bogactwa zasobów przyrodniczych, specyfiki i kierunków rozwoju rzeszowskiego ośrodka akademickiego oraz propagowanie idei i metod stosowanych w edukacji nieformalnej" - zapowiada koordynator projektu Tomasz Michalski.

Program Pikniku ukierunkowany będzie na pokazanie różnorodności i wzajemnych powiązań pomiędzy trzema makroobszarami wiedzy pod hasłami: My Ludzie, Świat Wokół Nas - oraz Nasza Cywilizacja. "Takie ujęcie tematyki jest zgodne z przyjętą dwa lata temu koncepcją Podkarpackiego Centrum Nauki, którego budowa ruszy niebawem" - dodaje Michalski.

W porównaniu z poprzednimi latami czas trwania pikniku będzie dłuższy, a wydarzenia odbędą się w większej liczbie piknikowych miejsc. Cały cykl obejmować będzie cztery części, realizowane od piątku do niedzieli. Łącznie planowanych jest ok. 16 godzin prezentacji, ekspozycji, warsztatów oraz pokazów i zajęć w ciągu trzech dni majowego weekendu.

Zainauguruje je Piknik Nauki EKPLORACJE – PRELUDIUM, który odbędzie się w piątek 25 maja na Uniwersytecie Rzeszowskim. Ta część poświęcona będzie tematyce "Nasza cywilizacja" - prezentowane będą eksponaty i pokazy związane z postępem technologicznym, wynalazkami ludzkiego umysłu, osiągnięciami techniki oraz nauki i kultury.

Główna, plenerowa część wydarzenia, czyli rodzinny piknik, odbędzie się w sobotę 26 maja w godz. 11-18 w dotychczasowej lokalizacji: na Placu AK, ul. Szopena, Alei Lubomirskich, fosie Zamku oraz na parkingu Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Zaprezentują się instytucje oraz organizacje działające w obszarze edukacji nieformalnej, technologii i popularyzacji wiedzy - uczelnie, centra nauki, koła naukowe, organizacje pozarządowe, szkoły, muzea oraz grupy nieformalne.

Na niedzielę (27 maja) zaplanowano wydarzenia pod nazwą "Wyprawa", które odbędą się nad rzeszowskim zalewem, w pobliżu rezerwatu Lisia Góra i dotyczyć będzie tematyki związanej z przyrodą, bioróżnorodnością, ekologią i ochroną środowiska, czyli piknikowym hasłem "Świat wokół nas". Na wieczorny finał Pikniku zaplanowano imprezą na Uniwersytecie Rzeszowskim – tu dominować będą tematyka "My ludzie" związana z anatomią, fizjologią, naukami medycznymi i ochroną zdrowia.

Nowością na pikniku mają być piątkowe i sobotnie pokazy w planetarium oraz niedzielne rejsy katamaranem po rzeszowskim zalewie. Organizatorzy planują udział nowych wystawców i nie prezentowanej dotychczas tematyki.

Trzydniową imprezę organizują: Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy ExploRes, który obchodzi 10-lecie działalności, Uniwersytet Rzeszowski oraz Stowarzyszenie EKOSKOP przy współpracy z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego.

Obok rzeszowskich naukowców i przedstawicieli organizatorów, swój udział potwierdziły już ekipy animatorów i naukowców z całej Polski. Jak zapowiada Michalski, jak co roku spotkać będzie można chemików z Koła Naukowego „Flogiston” Politechniki Warszawskiej oraz edukatorów z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Przyjadą też ekipy z krakowskich ośrodków popularyzujących wiedzę: Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej i Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. Nie zabraknie też Pracowni Badań i Edukacji Historycznej z jej kolekcją starodruków, prasą Gutenberga oraz gawędami i pokazami historycznymi.

"W wydarzeniu wezmą udział też szkoły różnych szczebli, które w coraz większym stopniu włączają się w prezentowanie swoich projektów i działań związanych z popularyzacją nauki i eksperymentowaniem" - dodaje koordynator projektu.

Wydarzenie organizowane będzie pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, marszałka województwa podkarpackiego, prezydent Rzeszowa oraz podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Więcej informacji na temat wydarzeń można znaleźć na stronie www.pikniknauki.pl. (PAP)

PAP - Nauka w Polsce

szu/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022