Nauka dla Społeczeństwa

12.04.2024
PL EN
28.02.2018 aktualizacja 28.02.2018

Studenci z Wrocławia zaprojektują wózek biegowy dla niepełnosprawnych dzieci

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Studenci Politechniki Wrocławskiej zaprojektują w ramach uczelnianych zajęć wózki biegowe dla niepełnosprawnych dzieci. Najlepszy projekt doczeka się realizacji. Inicjatywa realizowana jest we współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu.

Konstrukcja wózka powinna zapewnić bezpieczeństwo zarówno dziecku w nim siedzącemu, jak i osobie, która będzie pchać wózek podczas biegu. Powinna więc spełniać kilka wymagań m.in.: chronić kręgosłup oraz zapewniać stabilność podczas pokonywania zakrętów lub w nierównym terenie. Powinna być też odporna i lekka, chronić przed wiatrem i deszczem.

Wózek powinien łatwo się składać oraz być wyposażony w mechatroniczny system diagnostyczny mierzący m.in. przeciążenia i drgania podczas biegu - poinformował we wtorek PAP Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.

Inicjator projektu, dr hab. Tomasz Zatoński z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podkreślił, że pomysł na zaprojektowanie wózka biegowego narodził się dzięki spotkaniu z fizjoterapeutą Łukaszem Malaczewskim. „Pomyśleliśmy, że fantastyczną sprawą byłoby stworzyć specjalny wózek biegowy dla niepełnosprawnych dzieci. Sami nie byliśmy w stanie tego zrobić, nawiązałem więc współpracę z naukowcami Politechniki Wrocławskiej i bez problemu znalazłem chętnych do pomocy" - powiedział dr Zatoński, cytowany w przesłanym PAP komunikacie.

W efekcie wózek dla niepełnosprawnych dzieci zaprojektują studenci kierunku mechatronika Politechniki Wrocławskiej. Jest on prowadzony na trzech wydziałach tej uczelni, w tym na wydziale mechanicznym, którego naukowcy będą koordynować realizację projektu.

Studenci, w ramach zajęć będą pracować nad projektem w 3-4 osobowych grupach. Następnie spośród przygotowanych projektów zostanie wybrany najlepszy. „Propozycje swoich konstrukcji będą prezentować na koniec semestru - najlepsze pomysły zostaną przedstawione jury konkursowemu" - powiedział dr hab. Jacek Bałchanowski z Wydziału Mechanicznego, który prowadzi zajęcia z projektowania układów mechatronicznych.

Zwycięski projekt zostanie wyłoniony 29 września podczas 4. Biegu Uniwersytetu Medycznego. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024