Stosowanie steroidów związane z obecnością grzyba w płucach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wziewne leki steroidowe stosowane u osób z ostrą astmą mają związek z 10-krotnie większym prawdopodobieństwem występowania w płucach podwyższonego poziomu kropidlaka, grzyba z rodzaju Aspergillus - informuje "Journal of Allergy and Clinical Immunology".

Naukowcy z University of Manchester badali drogi oddechowe 48 osób cierpiących na umiarkowaną i ostrą astmę oraz 10 zdrowych ochotników. U osób z ostrą astmą i alergią, które przyjmowały kortykosteroidy wziewne zaobserwowano wyższy poziom kropidlaka. Poziom ten zmniejszał się po zastosowaniu leków przeciwgrzybicznych.

Alergia na obecność kropidlaka w płucach występuje u około 40 proc. osób cierpiących na ostrą astmę. Grzyb kumuluje się w gęstym śluzie zalegającym w drogach oddechowych, gdzie chroniony jest przed działaniem naturalnych mechanizmów obronnych organizmu.

"Zakażenie i reakcja alergiczna na kropidlaka są zazwyczaj uleczalne. Nasze obserwacje pomagają jednak wyjaśnić, dlaczego u niektórych pacjentów z astmą objawy utrzymują się mimo stosowania leków steroidowych" - mówi dr Paul Bowyer, autor analizy.

"Stosowanie leków steroidowych w celu złagodzenia objawów astmy nie stwarza niebezpieczeństwa. Wnioski płynące z tych badań powinny być jednak wzięte pod uwagę przez lekarzy, którzy mogą rozważyć włączenie dodatkowego leczenia u osób z alergią na ten rodzaj grzyba, aby skuteczniej pomóc pacjentom z trudnymi do zniwelowania objawami" - dodaje badacz.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" jako doustny lek na ból brzucha

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera