Pierwsze operacje z krążeniem pozaustrojowym u dzieci

<strong>Pierwsze zabiegi z wykorzystaniem krążenia pozaustrojowego wykonano w Oddziale Kardiochirurgii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku</strong> - poinformowano podczas konferencji prasowej.

Gdański ośrodek kardiochirurgii dzieci powstał na początku 2008 roku. Ośrodek przyjął imię Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w pełni wyposażyła sześciołóżkowy oddział intensywnej opieki pooperacyjnej dla noworodków i niemowląt z wrodzonymi wadami serca, a także zakupiła najnowocześniejsze płuco- serce - aparat do krążenia pozaustrojowego. Jak podkreślił dr Haponiuk jest to drugi tego typ aparat w Europie.

"Wszystko się udało, dziecko czuje się dobrze. Pierwsza operacja w nowym ośrodku, nie pierwsza w Gdańsku, Mateusz jest już po trzygodzinnej operacji. (...) Dziś wykonaliśmy pierwszą operację na otwartym sercu ponieważ sprzęt, który Wielka Orkiestra zakupiła i przeznaczyła dla tego oddziału, to umożliwił. Tę operację wykonał szef tego oddziału dr. Haponiuk, ponieważ turystyka chirurgiczna, gdzie jeździ się i wykonuje pokazowe operacje jest czymś, z czym się całkowicie nie zgadzamy. Natomiast chętnie pomagamy, i robimy wszystko, żeby pomóc, żeby tu w Gdańsku lekarze mogli operować dzieci z północy Polski" - powiedział prof. Bohdan Maruszewski.

Kierujący operacją dr Ireneusz Haponiuk przyznał, że zabieg nie był ciężki pod względem techniki operacyjnej, jednak jego zespół zdobywa doświadczenie a sprzęt używany był po raz pierwszy.

"Trzeba wszystkiego wypróbować, urządzenia, które są nowe, najnowsze wręcz. Pompa, którą posiadamy, jest jedną z dwóch w Europie. Z tego powodu jest to dla nas wyjątkowa sytuacja" - powiedział dr Haponiuk.

Dodał, że w gdańskim ośrodku będzie można wykonywać do 200 tego typu operacji rocznie, dzięki zaś rozwiniętej diagnostyce prenatalnej można jeszcze przed narodzeniem dziecka przygotować się na to, że potrzebny będzie tego typu zabieg. Podkreślił, że wady serca powinny być operowane u jak najmniejszych dzieci.

Od marca w gdańskim ośrodku wykonano już z bardzo dobrym wynikiem ponad 50 operacji wad wrodzonych serca, ale bez użycia krążenia pozaustrojowego, w większości u noworodków. KLI

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: zaledwie 30 proc. chorych na astmę stosuje się do zaleceń i systematycznie przyjmuje leki

  • Fot. Adobe Stock

    W ramach misji IGNIS naukowcy przetestują urządzenie do sterowania komputerem za pomocą mózgu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera