Nauka dla Społeczeństwa

05.10.2022
PL EN
11.01.2018 aktualizacja 11.01.2018

Jedna czwarta ciężarnych ma problemy ze zdrowiem psychicznym

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jedna na cztery ciężarne kobiety w Wielkiej Brytanii ma problemy ze zdrowiem psychicznym – wynika z badania, które publikuje pismo “British Journal of Psychiatry”. To więcej, niż sądzono dotychczas - podkreślają autorzy pracy, naukowcy z King\'s College w Londynie.

Zaznaczają zarazem, że dwa proste pytania zadawane kobietom w ciąży mogą pomóc wcześnie zidentyfikować u nich ten problem i zastosować odpowiednią terapię.

Liczne badania potwierdzają, że zaburzenia psychiczne podczas ciąży mają negatywne konsekwencje dla kobiety, przebiegu ciąży, jak i dla zdrowia dziecka – od jego przyjścia na świat aż po okres dojrzewania. Dlatego niezwykle ważne jest diagnozowanie tych chorób najszybciej, jak to tylko możliwe.

Najnowsze badanie naukowców z King\'s College w Londynie objęło 545 kobiet powyżej 16. roku życia, które chodziły na prenatalne wizyty kontrolne między listopadem 2014 r. a czerwcem 2016 r.

Analiza danych zebranych przy pomocy wywiadu medycznego, który stosuje się standardowo w diagnostyce zaburzeń psychicznych - wykazała, że jedna na cztery ciężarne ma jakąś chorobę psychiczną. Depresję zdiagnozowano u 11 proc. pań, zaburzenia lękowe – u 15 proc., zaburzenia odżywiania – u 2 proc., nerwicę natręctw – u 2 proc., zespół stresu pourazowego – u mniej niż 1 proc.; jeszcze rzadsza była psychoza maniakalno-depresyjna (tzw. choroba dwubiegunowa) i inne.

Co więcej, okazało się, że dwa pytania (zaproponowane przez amerykańską lekarkę prof. Mary A. Whooley’a) zadawane ciężarnym przez położne pozwalają równie skutecznie, co standardowy test, zidentyfikować kobiety z zaburzeniami psychicznymi.

Główna autorka pracy prof. Louise Howard z londyńskiego King\'s College podkreśla, że – zgodnie z zaleceniami brytyjskiej agencji oceny technologii medycznych NICE – wszystkie kobiety ciężarne powinny być na każdej wizycie lekarskiej pytane przez pracowników medycznych o wszelkie problemy psychiczne (nie tylko zaburzenia nastroju, takie jak depresja) i emocjonalne.

W razie podejrzeń, że u ciężarnej występują jakiekolwiek zaburzenia psychiczne, konieczne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki przez odpowiedniego specjalistę, który będzie potrafił też zastosować odpowiednie leczenie. (PAP)

jjj/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022