Oczy złożone owadów mają długą historię

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Oczy złożone, które występują dziś u stawonogów i owadów, pojawiły się setki milionów lat temu. Rozpoznać je można w skamieniałościach organizmów, które żyły 500 mln lat temu – informują naukowcy na łamach pisma „PNAS”.

Oczy złożone występują u owadów i skorupiaków. Ich mozaikowa struktura umożliwia doskonałe postrzeganie zmian intensywności światła w szerokim zakresie fal, nie pozwala zaś na ostre widzenie kształtów. Niektóre owady potrafią widzieć nawet w polu 360 stopni. Mozaikowy obraz pola widzenia zostaje scalony przez układ nerwowy w jeden kształt.

Okazuje się, że podobne struktury widać już na skamieniałościach sprzed 500 mln lat u trylobitów. Zaobserwował je zespół naukowców z ośrodków w Kolonii (Niemcy), Tallinie (Estonia) i Edynburgu (Szkocja).

Trylobity stanowią gromadę wymarłych morskich stawonogów o mocno spłaszczonym ciele. Mimo że udało się odkryć u nich struktury przypominające oczy złożone, to jednak brakowało im soczewek takich, jak u dzisiejszych owadów i stawonogów.

Naukowcy analizowali bardzo dobrze zachowaną skamieniałość trylobita z gatunku Schmidtiellus reetae. W jego przypadku oko składało się z ok. 100 elementów, a każdy z nich z ok. ośmiu komórek czuciowych – podobnie jak w to ma miejsce obecnie. Pigment umożliwiał rozpoznawanie jasności otoczenia i przekazywanie tej informacji do układu nerwowego.

Co ciekawe, jak dowodzą naukowcy, „zaledwie” kilka mln lat później pojawił się trylobit Holmia kjerulfi z regionu bałtyckiego, którego oczy byłby już porównywalne z narządami wzroku dzisiejszych ważek.

Więcej informacji tutaj. 

(PAP)

krx/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Media: powrót tajkonautów ze stacji kosmicznej opóźniony przez pogodę

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie, picie i brak ruchu szkodzą już w młodym wieku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera