Wielka Rafa Koralowa może się odrodzić

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wielka Rafa Koralowa ma większe zdolności regeneracyjne, niż przypuszczali dotychczas naukowcy – informuje pismo „PLoS Biology”.

Obserwowane zwłaszcza w roku 2016 i 2017 masowe obumieranie koralowców sugerowało, że szkody mogą okazać się nieodwracalne. Głównymi zagrożeniami dla zajmującej obszar wielkości Włoch Rafy są rosnąca temperatura i zakwaszenie oceanu związane z poziomem dwutlenku węgla w atmosferze. Powstrzymanie tych zagrożeń wymaga działań na poziomie globalnym.

Jak jednak wykazały niedawne badania naukowców z University of Queensland, CSIRO, Australian Institute of Marine Science oraz University of Sheffield, 112 pozostających w dobrym stanie raf rozsianych po Wielkiej Rafy Koralowej może pomóc w odrodzeniu się całego ekosystemu. Z miejsc stanowiących tylko 3 proc. całej Wielkiej Rafy pochodzą liczne larwy koralowców osiadające na innych rafach (w ciągu jednego sezonu są w stanie dotrzeć do 47 proc całego obszaru). Niestety, niewiele z nich dociera do północnej części Wielkiej Rafy.

Analiza zdjęć satelitarnych wykazała, że dzięki umiejscowieniu i napływowi chłodnej wody oceanicznej z głębin, 112 raf było w mniejszym stopniu narażonych na szkodliwe dla nich rosnące temperatury, toteż w dającej się przewidzieć przyszłości mają szanse na przetrwanie.

Co więcej, dające nadzieje na przetrwanie rafy są źródłem larw koralowców, ale nie ma tam plagi szkodzących rafom organizmów – zwłaszcza rozgwiazdy zwanej "koroną cierniową". Larwy tej rozgwiazdy rozprzestrzeniają się dzięki prądom morskim, podobnie jak larwy koralowców.

Nie wystarczy uznać, że przyroda sama sobie poradzi - zaznaczają autorzy badań. Część zamieszkujących ten rejon gatunków może wymrzeć. Potrzebne są aktywne działania - podjęto już próby hodowli larw i wypuszczania ich do oceanu. Około 30 proc. Wielkiej Rafy Koralowej jest pod ochroną – nie można tam na przykład łowić ryb. Duża część pozostałego obszaru ma ogromne znaczenie kulturowe, dla turystyki (tylko australijskie zyski z turystyki w tym rejonie obliczane są na 6 miliardów dol.) oraz rybołówstwa.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 10.12.2024.  EPA/HENRIK MONTGOMERY

    Szwecja/ W Sztokholmie wręczono Nagrody Nobla w pięciu dziedzinach

  • Fot. Adobe Stock

    Nieformalna opieka nad bliskimi obniża dobrostan opiekunów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera