Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
21.11.2017 aktualizacja 21.11.2017

Polscy badacze o światowej sztuce naskalnej - konferencja w Krakowie

Toro Muerto w Peru – stanowisko archeologiczne, które jest badane przez zespół polskich archeologów pod kierunkiem dr hab. Janusza Wołoszyna z UW w ramach projektu finansowanego przez NCN, (fot. A. Rozwadowski). Toro Muerto w Peru – stanowisko archeologiczne, które jest badane przez zespół polskich archeologów pod kierunkiem dr hab. Janusza Wołoszyna z UW w ramach projektu finansowanego przez NCN, (fot. A. Rozwadowski).

O rytach i malowidłach naskalnych - badanych na całym świecie - ich funkcji i znaczeniu, dyskutować będą polscy naukowcy w czasie konferencji "Sztuka naskalna. Dziedzictwo przeszłości", która odbędzie się 23-24 listopada w Instytucie Archeologii UJ w Krakowie.

"O sztuce naskalnej rzadko słyszy się w Polsce. Nasza konferencja to jedyna taka inicjatywa w polskiej nauce, poświęcona wyłącznie temu tematowi" - podkreślił w rozmowie z PAP jeden z organizatorów konferencji, prof. Andrzej Rozwadowski z Instytutu Wschodniego UAM w Poznaniu. Jej celem jest spopularyzowanie zagadnienia w Polsce, jak również integracja polskiego środowiska naukowego w zakresie badań sztuki naskalnej.

Prof. Rozwadowski zaznaczył, że na świecie badania sztuki naskalnej są profesjonalną gałęzią archeologii i antropologii obok klasycznie rozumianej archeologii. "Do tego też dążymy w Polsce" - powiedział.

Sztuką naskalną określa się ryty i malowidła naskalne wykonywane przez ludzi zarówno w pradziejach, jak i w czasach historycznych. Najbardziej znane są spektakularne przedstawienia zwierzęce namalowane w okresie paleolitu w jaskiniach (Lascaux czy Altamirze) na terenie Francji i Hiszpanii.

Referaty na krakowskiej konferencji będą dotyczyć rejonów Afryki, Ameryki, Europy, Azji, które są obiektem badań polskich naukowców z różnych ośrodków uniwersyteckich. Badacze znad Wisły zajmują się różnorodnymi tematami dotyczącymi sztuki naskalnej: m.in. próbami interpretacji takich przedstawień wykuwanych w pradziejowym Egipcie czy indiańskich rytów z Kolorado (USA).

Polacy nie tylko próbują zrozumieć funkcję sztuki naskalnej. Zajmują się też jej cyfrową dokumentacją. Karolina Juszczyk z UW przygotowuje cyfrowy katalog zawierający zabytkowe ryty naskalne z Toro Muerto w Peru. To najważniejsze stanowisko archeologiczne z petroglifami z terenu Ameryki Południowej.

Kilka wystąpień poświęconych będzie rytom znanym z terenu Azji. Ich wieloletni badacz - prof. Andrzej Rozwadowski zaprezentuje wnioski dotyczące analizy tzw. petroglifów solarnych, czyli tradycyjnie wiązanych z symboliką słońca.

Nie zabraknie polskich akcentów. Badacze z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej opowiedzą o badaniu sztuki naskalnej z terenu... Beskidu Śląskiego.

Pełen program konferencji znajduje się na stronie internetowej. 

autor: Szymon Zdziebłowski

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024