Historia i kultura

Bibliologia, a warsztat badawczy

<p><strong>O koncepcji i perspektywach bibliologii</strong> w relacji do innych nauk będą rozmawiali w dniach 16-17 stycznia w Warszawie uczestnicy konferencji, skierowanej do badaczy rękopisów, starodruków, książek, czasopism, księgozbiorów i bibliotek.</p>

Organizatorem I Ogólnopolskiej Konferencji „Bibliologia, a warsztat badawczy nauk humanistycznych i społecznych" jest Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

„Głównym obszarem zainteresowania uczestników konferencji będą przede wszystkim warsztat naukowy i metody badawcze wykorzystywane współcześnie w bibliologii, historii, prasoznawstwie, socjologii i literaturoznawstwie. Chętnie wymienimy poglądy z naukowcami, których interesuje książka i jej relacje z kulturą i społeczeństwem, od czasów najdawniejszych po współczesność. Szczególnie liczymy na udział badaczy wykorzystujących w swojej pracy typowe dla bibliologii metody badawcze: typograficzne, proweniencyjne i bibliograficzne oraz nowoczesne nośniki tworzenia, zabezpieczenia i dokumentacji zbiorów, np. digitalizację czy konserwatorstwo” - informują organizatorzy konferencji na stronie Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW.

Swoje wystąpienia zaprezentują m.in.: * prof. Radosław Gaziński (Uniwersytet Szczeciński) – Materiały biblioteczne, materiały archiwalne w warsztacie pracy historyka * dr Arkadiusz Wagner (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) – Historyczno-artystyczny warsztat naukowy historyka książki w badaniach nad średniowiecznym i nowożytnym introligatorstwem * dr Katarzyna Kaczor-Scheitler (Uniwersytet Łódzki) – Rękopiśmienne zbiory krakowskiej Biblioteki Karmelitanek Bosych * Ewa Mąka (PAN-Kraków) – Zasoby biblioteczne biblioteki technicznej jako warsztat naukowy badań nad językiem, na przykładzie zbiorów Biblioteki Instytutu Nafty i Gazu w Krakowie * dr Jolanta Gwioździk (Uniwersytet Śląski) – Historyczne kolekcje klasztorne. Zarys problematyki badań.

Szczegółowy program konferencji znajduje sie na stronie internetowej Uniwersytetu Warszawskiego http://www.uw.edu.pl/pl.php/uwdzis/konf/konf.html

Konferencja odbędzie się w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW przy ulicy Nowy Świat 69 w Warszawie.  BSZ

PAP – Nauka w Polsce

reo


 

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera