<p>Rektor Politechniki Wrocławskiej <strong>profesor Tadeusz Luty został doktorem honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.</strong> Uczelnia, do tej pory działająca jako Akademia Rolnicza, po raz pierwszy przyznała to wyróżnienie po zmianie nazwy.</p>
W uchwale senatu uczelni napisano, że tytuł doktora honoris causa przyznano Tadeuszowi Lutemu w uznaniu jego zasług naukowo-badawczych oraz aktywnych działań na rzecz integracji środowiska akademickiego nie tylko w regionie południowo-zachodnim, ale również w skali ogólnopolskiej - np. zaangażowanie profesora na rzecz ulokowania we Wrocławiu Europejskiego Instytutu Technologicznego.
„Otrzymana dziś godność jest dla mnie wielkim darem wspólnoty akademickiej (...) Jestem szczęśliwy, że łaskawy los dał mi świętować tą uroczystość w auli im. Jana Pawła II. Życzę tej uczelni, od dziś także mojej alma mater, żeby była otwarta na kultywowanie wiedzy oraz studiowanie prawdy we wszelkich jej przejawach - filozoficznych, naukowych i praktycznych. Aby była prawdziwym zwierciadłem kultury materialnej i duchowej” – zaznaczył doktor honorowy.
Tadeusz Luty jest fizykochemikiem i uczonym o uznanym autorytecie naukowym w kraju i za granicą. Od 2002 roku pełni funkcję rektora Politechniki Wrocławskiej i przewodniczącego Kolegium Rektorów Wyższych Uczelni Wrocławia i Opola, a od 2005 roku przewodniczy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, gdzie w latach 1960–1965 studiował inżynierię chemiczną; następnie podjął pracę jako asystent, uzyskując kolejne stopnie naukowe, aż do profesora zwyczajnego w 1988 roku. RUT
PAP - Nauka w Polsce
tot
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.