Rak - to wielka sztuka żyć od nowa

luczniczka.jpg
luczniczka.jpg

<p>&quot;Emocje towarzyszące chorym na raka nie powinny być ukrywane. Kiedy ludzie cierpią, pozwólmy im to wyrazić&quot; - mówi psychoonkolog z <a href="http://www.coi.waw.pl/">Centrum Onkologii w Warszawie</a>, Mariola Kosowicz. Jej zdaniem, jedną z form takiego wyrazu jest właśnie sztuka. <strong>Do osób pragnących wyrazić swoje emocje związane z chorobą nowotworową adresowany jest konkurs artystyczny ogłoszony na warszawskiej <a href="www.asp.waw.pl">Akademii Sztuk Pięknych</a></strong>. </p>

Konkurs "Rak - to wielka sztuka żyć od nowa" zainicjowany został przez trzy stowarzyszenia zajmujące się pacjentami z chorobami nowotworowymi: Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Towarzystwo Opieki nad Chorymi ze Stomią Pol-Ilko, Stowarzyszenie Wspierających Chorych na Chłoniaki - Sowie Oczy.

Ma on na celu zaprezentowanie emocji pozytywnych i negatywnych, które odczuwają nie tylko sami chorzy na raka, ale też ich rodziny lub znajomi. Do konkursu może przystąpić każdy, nie jest on adresowany do profesjonalnych artystów. Autorzy fotografii, obrazów, rzeźb i innych dzieł plastycznych mogą zgłaszać swoje prace do końca stycznia 2007 r.

EDUKACJI NIGDY DOŚĆ

Według Krystyny Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki, zrzeszających kobiety po amputacji piersi, walce z chorobą nowotworową towarzyszą bardzo silne emocje. Często są to uczucia niezrozumiałe nie tylko dla otoczenia chorej osoby, ale także dla niej samej.

"Ja sama, kiedy 15 lat temu usłyszałam moją diagnozę, byłam przede wszystkim zła. Nie byłam zła na diagnozę, ale na to, że tak mało wiedziałam o raku piersi i nie miałam szansy wykryć mojej choroby wcześniej, mimo że rozwijała się we mnie już od kilku lat. Nie wiedziałam, co to jest mammografia, nie potrafiłam nawet wymówić słowa mastektomia" - wspominała Wechmann.

"Pamiętam dzień, kiedy odebrałam protezę piersi. To była gumowa bryła, pełna oleistej cieczy. Kiedy przyniosłam ją do domu nie mogłam się powstrzymać i trzasnęłam tą bryłą o ścianę" - opowiadała.

SZTUKA PRZYNOSI UKOJENIE

"Nie starajmy się klepać przyjaciela czy krewnego po ramieniu i mówić: +Przestań już, wszystko będzie dobrze+" - tłumaczy Mariola Kosowicz. Psychoonkolog zapewnia, że za pomocą sztuki chory nie tylko przekazuje swoje obawy i nadzieje innym, ale też może sam je sobie uświadomić.

Opinię tę podziela rektor ASP, prof. Ksawery Piwocki. "Sztuka daje twórcy możliwość wypowiedzenia się, zobrazowania problemu. Można w ten sposób pozbyć się negatywnych emocji lub je zidentyfikować. To pomaga później w walce ze źródłem tych emocji" - powiedział.

Jak wyjaśnia prezes Polskiej Unii Onkologii, dr Janusz Meder, sztuka odgrywa bardzo ważną rolę w terapii. Z jego doświadczeń wynika, że pomaga ona łagodzić lęki i odzyskiwać równowagę psychiczną, co ma ogromny wpływ na postęp leczenia.

"Ja robiłem w szpitalu eksperymenty, np. malowaliśmy ściany na przyjazne kolory - żółty i zielony. Pacjenci to bardzo chwalili, mówili, że czują się lepiej. Na oddziale puszczaliśmy też muzykę, z taśm, które nagrywałem w domu" - wspomina.

Jego zdaniem, muzyka pomaga też pacjentom poddawanym radioterapii, którzy na czas zabiegu muszą pozostawać sami, zamknięci w bunkrze terapeutycznym.

***

Konkurs artystyczny będzie trwał do końca stycznia 2007 r. Do tego czasu można nadsyłać prace. Każdy może wziąć udział w rywalizacji, bez względu na wiek. Najlepsze dzieła wybierze jury składające się z lekarzy, artystów i pacjentów. Podczas trwania konkursu prace będą sukcesywnie prezentowane w internecie , gdzie każdy będzie mógł zagłosować na swojego faworyta. Po ogłoszeniu wyników, wszystkie prace zostaną zaprezentowane na wystawie na warszawskiej ASP. Chętni będą mogli kupić wybrane dzieła.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Rybicka

kol

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: praca zawodowa to element terapii w chorobie przewlekłej

  • 15.04.2025. PAP/Radek Pietruszka

    Psychiatra: budując odporność psychiczną możemy brać przykład z polskiego astronauty

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera