W Łodzi otwarto skansen drewnianej architektury miejskiej

<strong>Około 32 mln zł kosztowała rewitalizacja i modernizacja jednego ze skrzydeł fabryki Ludwika Geyera oraz utworzenie na jej terenie skansenu drewnianej architektury miejskiej</strong>. 29 września w Łodzi nastąpiło uroczyste otwarcie tych obiektów.

Obecna na uroczystości minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska powiedziała m.in., iż łódzka inwestycja jest przykładem projektu kulturalnego, który sprawia, że Polska staje się piękniejsza. "Obiekty odnoszą się do przeszłości przemysłowej miasta jak i jego wielokulturowości".

Minister dodała, iż powodzenie tej inwestycji jest to o tyle ważne, że "projekty kulturalne nie są zawsze w Unii Europejskiej mile widziane".

W skansenie miejskiej architektury drewnianej znajduje się siedem obiektów przeniesionych z różnych miejsc Łodzi. Pięć z nich to drewniane domki rzemieślników z przełomu XIX i XX wieku. Jest też drewniana willa letniskowa jednego z b. przemysłowców oraz modrzewiowy kościółek ewangelicki.

Po skansenie chodzi się dwiema wybrukowanymi "kocimi łbami" uliczkami - Łódzką i Parkową. Obecnie w skansenie można jedynie oglądać budynki z zewnątrz. W przyszłości domy mają być doposażone. Powstaną tam warsztaty rzemieślnicze.

Pomysł utworzenia skansenu powstał już w l. 50. ub. wieku, ale na dobre prace nad nim zaczęto w latach 90. ub. wieku. Autorkami koncepcji architektonicznej skansenu są dwie wrocławskie projektantki Anita Luniak i Teresa Mromlińska.

Skansen powstał na terenie b. fabryki należącej do Ludwika Geyera - tzw. Białej Fabryki. W jednym z budynków obecnie mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa. Jest to jeden z najstarszych obiektów przemysłowych w Łodzi. JAW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Więcej ruchu w średnim wieku to mniejsze ryzyko alzheimera

  • 05.05.2025.  EPA/GONZALO FUENTES

    Francja/ Szefowa KE: UE chce przyciągnąć naukowców ze świata, w tym z USA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera