<strong>Około 32 mln zł kosztowała rewitalizacja i modernizacja jednego ze skrzydeł fabryki Ludwika Geyera oraz utworzenie na jej terenie skansenu drewnianej architektury miejskiej</strong>. 29 września w Łodzi nastąpiło uroczyste otwarcie tych obiektów.
Minister dodała, iż powodzenie tej inwestycji jest to o tyle ważne, że "projekty kulturalne nie są zawsze w Unii Europejskiej mile widziane".
W skansenie miejskiej architektury drewnianej znajduje się siedem obiektów przeniesionych z różnych miejsc Łodzi. Pięć z nich to drewniane domki rzemieślników z przełomu XIX i XX wieku. Jest też drewniana willa letniskowa jednego z b. przemysłowców oraz modrzewiowy kościółek ewangelicki.
Po skansenie chodzi się dwiema wybrukowanymi "kocimi łbami" uliczkami - Łódzką i Parkową. Obecnie w skansenie można jedynie oglądać budynki z zewnątrz. W przyszłości domy mają być doposażone. Powstaną tam warsztaty rzemieślnicze.
Pomysł utworzenia skansenu powstał już w l. 50. ub. wieku, ale na dobre prace nad nim zaczęto w latach 90. ub. wieku. Autorkami koncepcji architektonicznej skansenu są dwie wrocławskie projektantki Anita Luniak i Teresa Mromlińska.
Skansen powstał na terenie b. fabryki należącej do Ludwika Geyera - tzw. Białej Fabryki. W jednym z budynków obecnie mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa. Jest to jeden z najstarszych obiektów przemysłowych w Łodzi. JAW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.