Cykl wykładów o średniowieczu przygotowuje <a href="http://www.historia.uw.edu.pl/">Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego</a> (UW). O plemieniu Wiślan opowie prof. Przemysław Urbańczyk, o genezie rozbicia dzielnicowego prof. Janusz Bieniak a o Florencji w X-XI w. dr Aneta Pieniądz. To tylko kilka tematów składających się na program Mediewistycznego i Nowożytnego Seminarium Doktorskiego.
„Historia średniowieczna i nowożytna jest tu pojmowana interdyscyplinarnie. Do referowania zostali zaproszeni naukowcy z Instytutu Historycznego, z Instytutu Historii PAN oraz Instytutu Archeologii i Etnologii PAN” - zaprasza dr Jerzy Pysiak z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Seminarium Doktorskie zostało powołane przez Profesora Henryka Samsonowicza u schyłku lat 60. i wciąż jest przez niego kierowane. Współkierowali nim także inni wybitni polscy historycy: prof. Benedykt Zientara (zm. 1983), Prof. Antoni Mączak (zm. 2003), Prof. Andrzej Wyrobisz (obecnie Instytut Historii Sztuki UW).
Wstęp na Seminarium jest wolny.
***
Seminarium odbywa się w poniedziałki o godz. 17.15, w sali nr 125, II piętro w nowej części Instytutu Historycznego. Program:
16 października
Prof. Michał TYMOWSKI
Państwo i plemię w Afryce i w Europie
30 października
Prof. Henryk SAMSONOWICZ
„Castrum Galli”?
6 listopada
Dr Aneta PIENIĄDZ
Kościół prywatny a konflikt w grupie krewniaczej (Florencja X-XI w.)
13 listopada
mgr Łukasz KOZAK
Król Dawid z tympanonu trzebnickiego i „cythara teutonica”
20 listopada
Prof. Janusz BIENIAK
Geneza rozbicia dzielnicowego w Polsce - dyskusja
27 listopada
Prof. Przemyłam URBAŃCZYK
Wiślanie i inni Prapolacy
4 grudnia
Prof. Halina MANIKOWSKA
Percepcja pielgrzymki a horyzonty i tożsamości kulturalne.
Studium relacji i przewodników pielgrzymich dotyczących peregrynacji do Ziemi Świętej, Rzymu i Compostelli na przełomie średniowiecza i epoki nowożytnej
11 grudnia
Prof. Sławomir GAWLAS
Przemiany prawa w dobie kolonizacji na przykładzie Śląska w XIII w.
8 stycznia
mgr Justyna KOSTARSKA
Bizantyński czy słowiański?
PAP - Nauka w Polsce, Adam Lisiecki
kol
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.