Poligamia wpłynęła na nasz genom

Stosunkowo niewielka liczba mężczyzn mogła mieć nieproporcjonalnie
duży wpływ na pulę genową naszego gatunku - informuje "New
Scientist".

Zdaniem naukowców z University of Arizona w Tucson, przez dziesiątki tysięcy lat niewielka liczba mężczyzn miała dzieci z dużą liczbą kobiet. Dzięki temu więcej jest różnic genetycznych związanych z chromosomem płciowym X niż innymi chromosomami - ponieważ kobiety mają dwie kopie X, a mężczyźni zawsze tylko jedną - innymi słowy, wskazuje to, że w rozrodzie uczestniczyła większa liczba kobiet niż mężczyzn.

Badacze pobrali próbki DNA od 90 osób, należących do sześciu grup: Melanezyjczyków, Basków, Chińczyków Han, oraz trzech kultur afrykańskich: Mandenka, Bika i San.

Jak wskazują wyniki badań, monogamia nie zdążyła jeszcze wywrzeć wykrywalnego wpływu na ludzki genom - zwłaszcza, że dzieci można mieć z kimś innym niż stały partner. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.07.2024 EPA/Salas

    ONZ/ Guterres: świat musi się zmierzyć z "epidemią ekstremalnych upałów"

  • Fot. Adobe Stock

    USA/Powstrzymanie transmisji wirusa ptasiej grypy H5N1 może być trudniejsze, niż sądzono

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera