Dwie nowe monety NBP upamiętnią Bronisława Piłsudskiego

Dwie kolekcjonerskie monety z serii "Polscy podróżnicy i badacze",
upamiętniające Bronisława Piłsudskiego, zesłańca i etnografa,
brata marszałka Józefa Piłsudskiego, wprowadza do obiegu Narodowy
Bank Polski (NBP).

Moneta dwuzłotowa, wykonana w stopie Nordic Gold wejdzie do obiegu 29 września, a dziesięciozłotowa, wykonana w srebrze, pojawi się w obiegu 1 października.

Celem emisji monet jest przypomnienie działalności polskiego etnografa Bronisława Piłsudskiego (1886-1918). B.Piłsudski uważany był za wybitnego badacza kultury rdzennych mieszkańców Sachalinu - Ajnów, Niwchów i Oroków.

W roku 1887 B.Piłsudski uczestniczył w przygotowywaniu zamachu na cara Aleksandra III. Został zdekonspirowany i za udział w spisku skazany na 16 lat zesłania i ciężkich prac na wyspę Sachalin. Na Sachalinie stoi pomnik i góra Bronisława Piłsudskiego, tam też działa instytut naukowy jego imienia.

Monety będzie można kupić we wszystkich oddziałach okręgowych NBP i wybranych sklepach numizmatycznych. Cena sprzedaży monet srebrnych - 52 zł. Dwuzłotowe monety dostępne będą w cenie nominalnej.

Srebrna dziesięciozłotówka została wybita w nakładzie 99 tysięcy sztuk. Rewers monety przedstawia stylizowany wizerunek popiersia Bronisława Piłsudskiego. Po jego lewej stronie widoczny jest fragment ornamentu z ubioru ajnoskiego. Głównym motywem awersu są wizerunki mężczyzny i kobiety w strojach ajnoskich; kobieta trzyma na rękach dziecko.

Dwuzłotówka została wybita w nakładzie 1 mln 100 tys. Rewers monety przedstawia stylizowany wizerunek popiersia Bronisława Piłsudskiego. Po jego lewej strony widoczna jest postać siedzącego mężczyzny w ubiorze ajnoskim, na tle gór.

Monety zaprojektowały Roussanka Nowakowska oraz Ewa Tyc-Karpińska.

Serię monet "Polscy badacze i podróżnicy" NBP emituje od 1997 roku. Temat "Bronisław Piłsudski" jest ósmy w tej serii. AGZ

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera