Od lewitacji metalowej kulki do superszybkiej kolei

lewitacja.100.jpg
lewitacja.100.jpg

<p><strong>Dzięki lewitacji możliwe jest istnienie na przykład&nbsp; superszybkiej kolei magnetycznej. Zjawisko lewitacji magnetycznej prezentowali festiwalowej publiczności pracownicy i studenci</strong> <a href="http://www.po.opole.pl/">Politechniki Opolskiej</a>. W namiocie koła naukowego &quot;Eledyn&quot; można było zobaczyć m.in. lewitację kulki stalowej, która unosiła się w powietrzu, pozornie niczym nie podtrzymywana. </p>

"Nie ma tu sznurków ani żadnych +czarów-marów+. Kulka jest utrzymywana w powietrzu przez zmienne pole magnetyczne" – mówi doktorant na wydziale elektrotechniki Politechniki Opolskiej, Jan Zimon.

Dzięki lewitacji magnetycznej, istnieje m.in. superszybka kolej. Pociągi nad pojedynczą szyną unoszone są polem magnetycznym; dzięki wyeliminowaniu tarcia, takie pociągi mogą poruszać się z zawrotnymi prędkościami, nawet do 600 km/h.

Zdaniem Zimona, zjawisko lewitacji magnetycznej jest dziś rzadko wykorzystywane w Polsce. "U nas ta technologia dopiero raczkuje. Szkoda, bo jest to idealny rodzaj łożysk w wysokoobrotowych układach. Łożyskowanie magnetyczne jest wykorzystywane w turbogeneratorach silnikach o prędkościach obrotowych ponad 200 tys./min., np. w precyzyjnych obrabiarkach. Przydałoby się też w stomatologii; na pewno byłoby mniej bólu" – zaznacza Zimon.

Linie kolei magnetycznej zbudowano do tej pory w Japonii, Niemczech i Chinach. W Szanghaju istnieje komercyjny 30-kilometrowy odcinek takiej kolei. Pociąg rozwija tam maksymalną prędkość 430 km/h i pokonuje trasę w 8 minut.

Do budowy podziemnych linii kolei magnetycznej przymierzają się Szwajcarzy. "Projekt +Swissmetro+ zakłada wybudowanie pod ziemią tuneli, w których mają poruszać się pociągi na poduszkach magnetycznych. Taki system jest na pewno ekologiczny, cichy i  bezpieczny" – podkreśla Zimon.

Na opolskim festiwalu można było zobaczyć też "działo magnetyczne". Prąd wywołuje pole magnetyczne, które "wystrzeliwuje" z lufy metalowe pociski. Takie urządzenie jest wykorzystywane m.in. w badaniach wytrzymałości materiałów.
 
Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza młodszej części zwiedzających, cieszyło się stanowisko do akustycznego uruchamiania pola magnetycznego. Okrzykiem lub klaśnięciem można było spowodować, że aluminiowy pierścień unosił się na stalowym walcu.

"Zmienne pole magnetyczne indukuje w aluminiowym krążku prąd, oddziałuje z polem magnetycznym walca. Oba pola się odpychają i pierścień się unosi" – wyjaśnia doktorant. JSZ

PAP - Nauka w Polsce
reo


 

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: przyszłość SI należy do biokomputerów

  • 23.04.2019 PAP/Piotr Nowak

    MP: dodatkowa przerwa w eksploatacji reaktora badawczego MARIA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera