Student zbudował skaner przestrzenny

skarner.jpg
skarner.jpg

<p><strong>Michał Siemiński, student </strong><a href="http://www.wit.edu.pl/"><strong>Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT</strong></a><strong> w Warszawie zaprojektował i zbudował przestrzenny skaner 3D.</strong> &quot;Perspektywy rozwoju i wykorzystania tego urządzenia są już teraz niezwykle szerokie. Co ciekawe, koszt całego przedsięwzięcia nie przekroczył 50 złotych&quot; &#8211; podkreśla Joanna Józefiak z Agencji Reklamowej Heureka. Skaner powstał w ramach pracy inżynierskiej Michała Siemińskiego.</p>

„Wszystko zrobiłem sam. Koszt projektu nie przekroczył 50 złotych, nie licząc aparatu i kilku części ze starej drukarki, takich jak silniczki krokowe, przekładnie. Najwięcej wydałem chyba na super glue” - opowiada Michał

W swoim projekcie Michał wykorzystał także laser kupiony na warszawskim dworcu kolejowym za 5 złotych, mały procesor (8bit RISC, koszt - 10 złotych) oraz inne, drobne części, takie jak rezystory, tranzystory i kondensatory. Przydatne okazały się także elementy znalezione w przydomowym garażu – szklana, gruba rurka służąca za soczewkę walcową do rozszczepienia światła z lasera.

Jak wyjaśnia Józefiak, działanie skanera polega na oświetlaniu obiektu promieniem lasera, rozszczepionym przez soczewkę walcową. Powstały w ten sposób obraz, przypominający czerwoną płaszczyznę znaną wszystkim z pokazów laserowych, fotografowany jest następnie zwykłym aparatem cyfrowym. W ten sposób udaje się uzyskać dobry jakościowo skan.

Na razie zaprojektowany przez Michała Siemińskiego skaner przyda się przede wszystkim w grafice, ale trwają prace nad jego dalszym rozwojem. Rozważane są możliwości jego wykorzystania m.in. do pozycjonowania osób przy badaniach rentgenowskich i tomografii oraz w przemyśle - do wykonywania kopii przedmiotów lub sterowania obrabiarkami cyfrowymi.

„Skaner wzbudził duże zainteresowanie na uczelni, na której studiuje Michał. Władze Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT już zapowiedziały, że dołożą wszelkich starań, aby pomóc mu w rozwoju projektu i realizowaniu nowych pomysłów z nim związanych” - informuje Joanna Józefiak.

* * *

Wyższa Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT w Warszawie powstała w 1996 roku z inicjatywy Władz Polskiej Akademii Nauk. W tegorocznym, najstarszym i najbardziej prestiżowym rankingu wyższych uczelni tygodnika „Wprost” zajęła, już drugi rok z rzędu, pierwsze miejsce wśród niepaństwowych szkół niebiznesowych i znalazła się na czele klasyfikacji „Klasa międzynarodowa”. Uczelnia zajęła drugie miejsca wśród niepublicznych szkół informatycznych w rankingu tygodnika „Polityka”, a Akademickie Centrum Informacyjne przyznało jej certyfikat i tytuł „Wiarygodnej Szkoły”. WIT ściśle współpracuje z Instytutem Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk, m.in. przy organizacji środowiskowych studiów doktoranckich w zakresie informatyki oraz analizy systemowej.

PAP – Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Polsko-francuska drużyna zdobyła drugie miejsce w ćwiczeniach cyberobrony NATO

  • Fot. materiały prasowe

    Na Politechnice Wrocławskiej powstanie nowoczesny sprzęt dla ratowników GOPR

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera