Do "Ujścia Warty" zaczynają się zlatywać żurawie

zuraw_90.jpg
zuraw_90.jpg

<p>Przełom sierpnia i września to czas, kiedy w <a href="http://www.pnujsciewarty.gov.pl/">Parku Narodowym &nbsp;&quot;Ujście Warty&quot;</a> zaczynają królować żurawie. Te duże, piękne, a przy tym płochliwe ptaki jak co roku są liczone przez ornitologów. Teraz jest tam ponad 600 żurawi, które jako jedne z pierwszych zleciały do parku. </p>

"Żurawie dopiero zaczynają się koncentrować na terenie parku. Spodziewamy się, że w ciągu kilku najbliższych tygodni ich liczba może sięgnąć kilku tysięcy. Przylatują tu głównie z Europy Zachodniej by żerować i odpocząć przed dalszą drogą w kierunku Półwyspu Iberyjskiego, gdzie zimują" - mówi dyrektor Parku, Konrad Wypychowski.

Żuraw to duży ptak występujący na terenie Europy i Azji. Osiąga wysokość około 130 cm, a rozpiętość jego skrzydeł może sięgać 2,5 metra przy wadze 5-6 kg. Najczęściej zamieszkuje tereny podmokłe, okolice jezior i starorzeczy. Często ptaki te żerują na polach uprawnych i łąkach.

W locie żurawie przypominają bociany, choć są nieco od nich większe. podobnie jak boćki zimę spędzają w ciepłych krajach. Te, które co roku zlatują do Ujścia Warty, najczęściej zimują na Półwyspie Iberyjskim, a przy srogiej zimie - w Afryce Północnej. 

Po ostatnich powodziach na południu Polski poziom wody na obszarze parku podniósł się gwałtownie tworząc rozlewiska. Tym samym pojawiło się więcej ptaków. Obok żurawi można spotkać tam białe i siwe czaple oraz czarne i białe bociany, te ostatnie już odlatują do ciepłych krajów, zbierając się wcześniej w większe grupy na tzw. bocianich sejmikach. 

Wzdłuż brzegów zbiorników wodnych żerują stada ptaków siewkowych:
tysiące czajek, małe grupki brodźców leśnych, śniadych, batalionów. Na łąkach widać gęsi gęgawy. Jak spodziewają się ornitolodzy, w ciągu miesiąca w parku pojawią się pierwsze gęsi zbożowe i białoczelne.

Przyrodnicy z Ujścia Warty zachęcają wszystkich do oglądania ptaków w ich naturalnym środowisku. MMD

PAP - Nauka w Polsce
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

  • 24.04.2023 PAP/Szymon Pulcyn

    Łódź/ W ogrodzie botanicznym kwitnie ponad 50 tys. tulipanów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera