Zapach w sypialni wpływa na nasze sny

Kiepsko śpisz, bo śnią ci się koszmary? Zasypiaj wśród zapachu
kwiatów.

Perfumowanie sypialni aromatem róż sprawiło, że ochotniczki badane przez niemieckich uczonych ze szpitala uniwersyteckiego w Mannheim, miały przyjemne sny. Za to odór zgniłych jaj miał wręcz odwrotny efekt.

Uczeni rozpylali mocno skoncentrowane aromaty pod nosami śpiących, kiedy były one w tzw. fazie REM snu - to wtedy pojawia się większość marzeń sennych. Zaraz potem, uczeni wyrywali kobiety ze snu i pytali o wrażenia.

Jak się okazało, panie które przez sen powąchały róże zapamiętywały przyjemne wrażenia ze swych snów. W przeciwieństwie od tych, które śpiąc wąchały zbuki.

W kolejnych eksperymentach naukowcy chcą sprawdzić, czy piękne aromaty przyniosą ulgę ludziom dręczonym przez senne koszmary.

Może się to udać, bo w końcu, jak wyjaśnia prof. Tim Jackob, specjalista od zagadnień smaku i węchu z uniwersytetu w Cardiff, cytowany przez portal BBC: "Węch, to jedyny nasz zmysł, który nie zasypia". SAG

PAP - Nauka w Polsce

kap/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szwecja/ Archeolog: 170-letni szampan z odkrytego przez Polaków żaglowca ma słodki smak z nutą starego strychu

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Uznawany za zagrożony gatunek ibis grzywiasty pojawił się w jednym z miast

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera