<p>Mieszkańcy Wietszyc na Dolnym Śląsku, chcąc przypominać o słowiańskim plemieniu, które przed wiekami zasiedlało tereny obecnej ziemi głogowskiej, otworzyli 29 czerwca <strong>Ekomuzeum Dziadoszan</strong>. Placówka, wraz z mającymi tu jeszcze powstać grodziskiem oraz parkiem archeologicznym, ma być atrakcją tej niewielkiej miejscowości.</p>
W Ekomuzeum znalazły się m.in. makiety grodu i chaty, plansze prezentujące dzieje plemienia Dziadoszan oraz wyniki prac archeologicznych prowadzonych na tym terenie, m.in. narzędzia i pamiątki z wczesnego średniowiecza.
Życie, wygląd i zwyczaje dawnych Słowian prezentują obrazy namalowane podczas zakończonego właśnie pleneru, w którym wzięło udział kilkunastu członków Stowarzyszenia Twórców Kultury (STK) z Lubina. "Nasi artyści studiowali materiały i historię, tak aby wiernie odtworzyć sceny z życia Dziadoszan" - wyjaśnia Henryk Rusewicz, prezes STK, który namalował grodzisko zamieszkiwane przez to plemię.
Obok obecnej siedziby Ekomuzeum mieszkańcy Wietszyc, w tym członkowie ochotniczej straży pożarnej, wybudowali pierwszą część grodziska, które - zgodnie z planami - zostanie odtworzone w całości.
"Mamy tu bramę i część palisady, wszystko powstało zgodnie z prawidłami, jakimi kierowali się słowiańscy budowniczowie. Wkrótce zamierzamy dokończyć ogrodzenie i postawić chaty na wzór tych, w jakich mieszkali Dziadoszanie" - mówi Sadowski.
W grodzisku odbywać się będą pokazy walk, rzemiosła uprawianego przez dawnych Słowian oraz prezentacje tańców słowiańskich i dawnych obrzędów.
"Dziadoszanie to plemię które żyło na tych terenach od IX do XI wieku. Miało tu ok. 20 grodów. Dziadoszanie byli myśliwymi, rolnikami zajmowali się też hodowlą" - przypomina Henryk Rusewicz.
Powstanie Ekomuzeum Dziadoszan to inicjatywa lokalna, wspierana przez władze gminy i starostwo. Ma to być jedna z atrakcji ściągających turystów do tutejszych gmin z tzw. Doliny Środkowej Odry. MSJ
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.