Czy płonący kwiat zapłonie tego lata?

dyptam.90.jpg
dyptam.90.jpg

<p>W arboretum w podprzemyskich Bolestraszycach wśród tysięcy drzew i krzewów uwagę przyciąga w upalne dni <strong>roślina zwana dyptamem jesionolistnym. </strong>Zwiedzający bacznie przyglądają się roślinie wiedząc, że może ona zapłonąć żywym ogniem. Dyptam (Dictamnus albus L.)&nbsp; nazywa się też gorejącym krzewem. Wydziela on bowiem specyficzne olejki i niewykluczone, że to właśnie ta roślina zapłonęła na oczach biblijnego Mojżesza. W Bolestraszycach dyptam pewnie nie zapłonie, gdyż - zdaniem botaników - do tego potrzeba byłoby kilkunastu dni z temperaturą 40 stopni Celsjusza.</p>

Niemniej ostatnie upały powodują, że "gorejący krzew" przyciąga szczególną uwagę zwiedzających, tym bardziej, że dyptam będzie kwitł jeszcze tylko kilka dni. 

PAP - Nauka w Polsce, Jan Miszczak
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Lublin/ Centrum obrazowania cyfrowego roślin otwarte w Uniwersytecie Przyrodniczym

  • Fot. Adobe Stock

    NFOŚiGW: ponad 6 mln zł dla czterech instytucji na zwiększanie świadomości ekologicznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera