Podawanie paracetamolu w pierwszych kilku latach życia zwiększa
ryzyko rozwoju astmy, alergicznego kataru z zapaleniem spojówek i
egzemy u dzieci w wieku 6-7 lat - wykazały badania nowozelandzkie,
o których informuje tygodnik "Lancet".
Okazało się, że stosowanie tego leku u gorączkujących dzieci w pierwszym roku życia wiązało się z wyższym o 46 proc. ryzykiem astmy w wieku 6-7 lat, a także częstszym występowaniem alergicznego kataru z zapaleniem spojówek (o 48 proc.) i egzemy (o 35 proc.). Ryzyko tych schorzeń było też wyższe, gdy lek stosowano w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Na przykład, przy umiarkowanym dawkowaniu ryzyko astmy rosło o 61 proc., a przy wysokich dawkach - nawet trzykrotnie. Używanie leków z paracetamolem zwiększało też ryzyko wystąpienia ciężkiej astmy - o 22-38 proc.
Zdaniem autorów pracy, badania te wskazują, że używanie paracetamolu w pierwszych latach życia dziecka jest czynnikiem ryzyka wystąpienia astmy i innych alergicznych schorzeń w wieku 6- 7 lat.
Wyniki tych badań nie stanowią podstawy do tego, by przestać podawać paracetamol dzieciom cierpiącym z powodu bólu czy gorączki, podkreślają naukowcy. Praca ta stanowi jednak wsparcie dla aktualnych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, która zaleca, by paracetamolu nie stosować u dzieci rutynowo, ale tylko w przypadku wysokiej gorączki - 38,5 st. C. i więcej.
Jak przypominają badacze, paracetamol jest lekiem preferowanym w łagodzeniu gorączki u dzieci. Wiadomo bowiem, że z aspiryną związane jest ryzyko pojawienia się rzadkiej, ale groźnej komplikacji - tzw. zespołu Reye\\'a (uszkodzenia mózgu i wątroby). Zgodnie ze światowymi wytycznymi, paracetamol jest też preferowanym środkiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym u dzieci i dorosłych z astmą. Wynika to z faktu, że aspiryna i spokrewnione z nią leki (tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne) mogą wywoływać napady choroby u astmatyków. JJJ
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.