
Notatki i rysunki wykonane w latach trzydziestych na marginesach
czytanych przez Stanisława Ignacego Witkiewicza książek
filozoficznych prezentowane są w Szkole Wyższej Psychologii
Społecznej. Wystawa towarzyszy VIII Polskiemu Zjazdowi
Filozoficznemu.
"Celem wystawy jest ukazanie tego, w jaki sposób sztuka i
filozofia - dwie równouprawnione dziedziny twórczości Witkacego -
uzupełniają i przenikają się wzajemnie: pojęcia i tezy
filozoficzne mogą służyć budowaniu +napięć kierunkowych+ jego
obrazów i rysunków, elementy wizualne pojawiające się na
marginesach czytanych przez niego książek ujawniają figuratywny
potencjał języka filozoficznego" - mówi Paweł Polit, jeden z
kuratorów wystawy.
"W marginaliach Witkacego komentarze dotyczące studiowanego tekstu, niekiedy bardzo dowcipne, przeplatają się z zapiskami o charakterze osobistym. Wykonane na obrzeżach stron rysunki, pełniące niekiedy funkcję ilustracji, przywodzą na myśl motywy znane z jego obrazów"- mówi Paweł Polit. "Notatki filozoficzne na marginesach czytanego tekstu służyły Witkiewiczowi częstokroć za podstawę krytyki poglądów danego autora w rozbudowanym tekście polemicznym. Spełniając tę funkcję pomocniczą stanowiły jednocześnie dla Witkacego obszar gry całkowicie bezinteresownej, kojarzącej się z dziedziną doświadczenia estetycznego" - dodaje.
Wystawa obejmuje komputerowe powiększenia wybranych stron z marginaliami filozoficznymi S.I. Witkiewicza, które sąsiadują z jego rysunkami, kompozycjami malarskimi i fotografiami. ESZ
PAP - Nauka w Polsce
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.