Teleportacja - fantastyka naukowa czy nauka?

<p>Czy jest możliwa teleportacja taka jaką znamy z science fiction? Czym jest teleportacja kwantowa, a czym nie jest? Jak to się robi? Czy Uniwersytet Gdański ma z tym coś wspólnego? Jakie konsekwencje praktyczne i filozoficzne ma to zjawisko? Co to jest informatyka kwantowa? - na te pytania odpowie <strong>prof. Marek Żukowski z Uniwersytetu Gdańskiego</strong> podczas wykładu <strong>&quot;Teleportacja - fantastyka naukowa czy nauka?&quot; </strong>Wykład odbędzie się 25 września w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki - informuje dr Tadeusz Zaleski z Biura Bałtyckiego Festiwalu Nauki.</p>

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00 w siedzibie Hotelu Rezydent w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3).

Prof. Marek Żukowski urodził się w Gdyni w 1952 roku. W latach 1971-1976 studiował fizykę na ówczesnym Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Stopień doktora uzyskał w 1983 (UG), zaś doktora habilitowanego w 1995 roku (UMK).

Jest laureatem licznych nagród naukowych.

Zainteresowania naukowe profesora stopniowo ewoluowały od elektrodynamiki kwantowej atomów, przez interferometrię kwantową, postawy teorii kwantów po kwantową informację. Realizował projekty wielu wielofotonowych eksperymentów interferencyjnych. Ostatnie prace dotyczą kwantowej kryptografii, kwantowej komunikacji, teorii splątania oraz szeregu uogólnień twierdzenia Bella.

Profesor Żukowski jest autorem ponad 100 artykułów naukowych, z czego większość w bardzo renomowanych czasopismach naukowych, które były cytowane setki razy. Jego najczęściej cytowanym artykule (z 1993 roku) wraz z współautorami określił fizyczne warunki do uzyskania tzw. wymiany splątania, użyte później w pierwszym eksperymencie teleportacyjnym. Był promotorem 5 doktorów i jednego doktoratu honorowego Uniwersytetu Gdańskiego.

Członek wielu rad naukowych, dwóch towarzystw naukowych (Optical Society of America i Polskie Towarzystwo Fizyczne) i szeregu grup badawczych na całym niemal świecie, co owocowało licznymi zagranicznymi wizytami naukowymi. Profesor jest również redaktorem naukowego periodyku International Journal of Quantum Information. Od września 2005 roku jest dyrektorem Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Jest również członkiem rady Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej na Uniwersytecie Gdańskim.

Hobby profesora to paradoksy kwantowe, biegi długodystansowe, windsurfing, czytanie i myślenie o Świecie i Wszechświecie, słuchanie muzyki jazzowej i klasycznej.

***

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny, liczba miejsc ograniczona.

PAP - Nauka w Polsce

bsz











Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zanieczyszczenie światłem to ogromny problem dla roślin

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego odkryli nowy gatunek pasożyta

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera