Polak dowiódł, że błyski gamma nam nie zagrażają

bliski.jpg
bliski.jpg

<p><strong>Jest prawie niemożliwe, aby błyski gamma pojawiły się w galaktyce takiej jak nasza</strong> - wynika z badań grupy astronomów, którą kieruje Krzysztof Stanek, polski astronom pracujący w USA. Gdyby taki błysk pojawił się w naszej Galaktyce, zdarzenie to mogłoby mieć opłakane skutki dla życia na Ziemi. </p>

Obliczenia wskazują, że ekstremalnie niebezpieczne byłyby wszystkie błyski znajdujące się w odległości do 3000 lat świetlnych. Dla porównania, średnica naszej Galaktyki wynosi 100 tysięcy lat świetlnych.

Typowa ilość światła wyemitowana w błysku gamma wiąże się z przemianą około 1 proc. masy Słońca w czystą energię. Dla porównania, energia wyzwolona w wybuchu współczesnej bomby atomowej odpowiada przemianie około 1 grama materii. Mówiąc bardziej obrazowo, błysk gamma wyzwala tyle energii co wybuch 10 do 31 potęgi (jest to liczba 1 z 31 zerami) bomb atomowych.

Ogromne źródło energii związane z błyskiem gamma powstaje w momencie kolapsu zwykłej masywnej gwiazdy do gwiazdy neutronowej lub czarnej dziury, co kończy się ogromnym wybuchem supernowej.

Wyniki najnowszych badań, przeprowadzonych przez grupę astronomów kierowaną przez polskiego astronoma Krzysztofa Stanka z Ohio State University i opublikowane w najnowszym numerze "Astrophysical Journal", pozwalają nam jednak spać spokojnie. Wynika z nich bowiem, że błyski gamma nie lubią pojawiać się w galaktykach takich, jak nasza Droga Mleczna.

Analizując własności czterech błysków gamma, dla których udało się uzyskać najwięcej informacji - zarówno na temat ich samych jak i ich galaktyk macierzystych - astronomowie uzyskali wynik, że typowa galaktyka błysku gamma bardzo różni się od Drogi Mlecznej.

Grupa Stanka stwierdziła bowiem, że błyski gamma preferują galaktyki małe, o nieregularnych kształtach, w których brakuje pierwiastków cięższych od wodoru i helu. Tymczasem Droga Mleczna jest dużą i regularną galaktyką spiralną zawierającą stosunkowo dużo metali.

Krzysztof Z. Stanek jest urodzonym w Sandomierzu polskim astronomem, pracującym obecnie w USA. Studia magisterskie odbył w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego, a doktoryzował się w Princeton University w USA.(PAP)

PAP - Nauka w Polsce, Arkadiusz Olech

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wystartowała europejska misja satelitarna BIOMASS; w zespole inżynierskim Polacy

  • 16.04.2025. Na zdjęciu astronauta Sławosz Uznański. PAP/Radek Pietruszka

    Start misji Ax-4 z polskim astronautą - 29 maja

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera