Magnolie w Powsinie nie zdążą zakwitnąć na Dni Magnolii

BRUNFELSIA.90.jpg
BRUNFELSIA.90.jpg

<p>Długa zima i bardzo chłodna wiosna sprawiła, że w Powsińskim <a href="http://www.ogrod-powsin.pl/">Ogrodzie Botanicznym PAN</a> wegetacja jest opóźniona o co najmniej trzy tygodnie. &#8222;Z tego powodu musimy odwołać Dni Magnolii, które zaplanowaliśmy na 22-23 kwietnia; niestety, magnolie jeszcze nie kwitną&#8221;- mówi pracownik ogrodu Wojciech Dmuchowski. W szklarni ekspozycyjnej &#8222;Zielony Raj&#8221;, można natomiast podziwiać różne odmiany storczyków, begonii i wielkie fioletowe kwiaty brunsfelia.</p>

Botanicy z powsińskiego ogrodu spodziewają się, że magnolie zakwitną dopiero w ostatnich dniach kwietnia.

Dmuchowski zaprasza jednak na pierwszy wiosenny kiermasz ogrodniczy, na którym producenci będą sprzedawać m.in. rośliny do ogrodów i na balkony, rośliny doniczkowe, materiały i sprzęt ogrodniczy, letnie kapelusze i wiele innych. Będzie także można zasięgnąć bezpłatnych porad ogrodniczych.

Choć to już kwiecień, jednak dopiero teraz zwiedzający powsiński ogród mogą podziwiać gatunki, które w innych latach zakwitały już w połowie marca, m.in. wawrzynki i oczary oraz przebiśniegi.

"Kwitnienie rozpoczynają cebulice, kokorycze, szafirki i śnieżniki, dereń jadalny i narcyzy. Być może wkrótce pokażą się też kwiaty u wczesnych odmian tulipanów" - mówi Dmuchowski.

"W części tropikalnej pyszni się  passiflora, która kojarzy się nam ze Świętami Wielkanocnymi. Nazwa łacińska tej rośliny wywodzi się od słów passio – cierpienie i flos – kwiat" - mówi Dmuchowski. Zachęca także do obejrzenia szkarłatnoczerwonych kwiatów żelazownika (w warunkach naturalnych jest drzewem) oraz krzewu eupatorium, którego ozdobą są duże pachnące pomponowe, fioletowe główki kwiatowe w spłaszczonych pęczkach.

Zwiedzający Ogród Botaniczny w Powsinie mogą także obejrzeć prezentowane tam wystawy:

*  „Spotkanie z bogami Indii” ekspozycja 17 kamiennych i z brązu posągów * wystawę przyrodniczą „Świat kolorowych motyli” *  „Dendrografia”, wystawę fotografii Tomasza Maśluka * wystawę fotografii „Klimaty biebrzańskie” Teresy Gumiłowskiej.

Ogród Botaniczny PAN otwarty jest we wszystkie dni tygodnia w godz. 10.00-18.00.

PAP – Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera