Można już zwiedzać bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego

niewtoperz.100.jpg
niewtoperz.100.jpg

<p>Po zimowej przerwie można już zwiedzać podziemia i bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w Lubuskiem. Do połowy kwietnia obowiązywał tam zakaz wstępu do większości obiektów związany z ochroną hibernujących tam nietoperzy. Jak mówi specjalista zespołu Parków Krajobrazowych woj. lubuskiego Władysław Kwela, <strong>nietoperze opuściły już swoje zimowisko. </strong></p>

W okresie ochrony nietoperzy, tj. od początku października do 15 kwietnia, dla turystów udostępniona była tylko jedna trasa w Pniewie.

W związku z liczną populacją różnych gatunków zimujących tam nietoperzy, w podziemiach powstał rezerwat Nietoperek. W tym roku naliczono ponad 32 tys. nietoperzy reprezentujących kilka gatunków; najwięcej nocków dużych i rudych.

Podziemia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) to jednak nie tylko bezcenne miejsce pod względem przyrodniczym - to również unikatowy na skalę europejską zabytek sztuki fortyfikacyjnej XX w. Co roku MRU odwiedza wielu turystów z Polski i zagranicy.

Budowa schronów bojowych MRU na odcinku północnym i południowym ruszyła w lecie 1936 roku. Ostatecznie do wybuchu wojny Niemcy na całej ok. stukilometrowej linii MRU zdążyli wybudować 106 bunkrów. 21 połączono wspólną siecią podziemnych tuneli o łącznej długości ponad 30 km i głębokości do 40 metrów, co stanowiło zaledwie 30 procent pierwotnego planu.

PAP - Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Przewyższające rodzimą roślinność łodygi miskanta olbrzymiego w strefie brzegowej potoku Magierka. Fot. A. Bylak

    Obce gatunki w środowisku: pirania w Sanie i “biegnący” bambus nad Lubatówką

  • Fot. Adobe Stock

    Zanieczyszczenie światłem to ogromny problem dla roślin

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera