
<p><strong>"Ewangelia Judasza"</strong> - odnaleziony po wiekach głośny apokryf z II w. - <strong>pozwala badaczom poznać lepiej poglądy autorów rękopisu - gnostyckiej sekty kainitów</strong> - opowiada znawca literatury wczesnochrześcijańskiej ks. prof. Marek Starowieyski. Przetłumaczony właśnie na trzy języki nowożytne papirus stawia Judasza w zupełnie odmiennym świetle niż ewangelie kanoniczne. Ten gnostycki tekst przedstawia go nie jako zdrajcę, który wydał Jezusa na śmierć, ale jako wyróżnionego ucznia, któremu Jezus przekazał specjalne objawienie. </p>
Według autorów "Ewangelii Judasza", sam Jezus miał poprosić Judasza, aby ten go wydał. Kluczowe zdania, które Jezus kieruje do Judasza, brzmią: "ty przewyższysz ich wszystkich,
ponieważ poświęcisz w ofierze człowieka, który jest mym odzieniem". Oznacza to, że Judasza uważano tu za kogoś, kto mógł pomóc Jezusowi w uwolnieniu się jego duchowej jaźni z fizycznego ciała.
Zdaniem ks. prof. Marka Starowieyskiego w "Ewangelii Judasza" po raz pierwszy autorzy tekstu - sekta kainitów lub ofitów - przemówiła własnym głosem. "Dotychczas uczeni wiedzieli o kainitach tylko z pism ich chrześcijańskich adwersarzy" - podkreślił.
O kainitach jako heretykach wspominali pisarze pierwszych wieków chrześcijaństwa, wśród nich św. Ireneusz, Hipolit Rzymski i Epifaniusz. "Pisali o nich, że oddawali cześć Judaszowi i wężowi, który skusił Adama i Ewę" - tłumaczy ks. Starowieyski. Publikacja +Ewangelii Judasza+ pozwala porównać opinie przeciwników sekty z ich własnym tekstem.
Jak zaznaczył, ewangelia ta nie zmienia oceny postaci Judasza przez Kościół katolicki. "Według ewangelii kanonicznych był on zdrajcą Jezusa, choć można dostrzec w tej postaci rysy tragiczne" - zaznaczył ks. prof. Starowieyski.
"Ewangelia Judasza" jest jednym z wielu znanych nam apokryfów wczesnochrześcijańskich, w których występuje Judasz. "W żadnym jednak do tej pory znanym apokryfie Judasz nie był przedstawiony pozytywnie" - zaznaczył.
Tekst kończy się wydaniem Jezusa przez Judasza sługom arcykapłana. Nie ma w nim wzmianki o ukrzyżowaniu ani o zmartwychwstaniu.
Powstały w IV-V wieku koptyjski tekst "Ewangelii Judasza" był tłumaczeniem z tekstu greckiego napisanego ok. 150-180 roku naszej ery. Autorami ewangelii Judasza byli członkowie gnostyckiej sekty kainitów.
Przekład Ewangelii Judasza na niemiecki, angielski i francuski zaprezentowało w ubiegły czwartek w Waszyngtonie amerykańskie towarzystwo "National Geographic".(PAP)
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Łucyk
krx
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.