Dwie trzecie chorych z WZW C ma za wysoki poziom glukozy

Niemal dwie trzecie pacjentów z przewlekłym wirusowym zapaleniem
wątroby typu C (WZW C) może mieć nieprawidłowy poziom glukozy we
krwi - informuje pismo "American Journal of Gastroenterology".

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest bardzo groźnym schorzeniem wywoływanym przez wirusa HCV. Można się nim zarazić głównie przez krew, rzadziej drogą płciową. Najczęściej do infekcji dochodzi w placówkach służby zdrowia - podczas operacji, transfuzji krwi, dializy, zabiegów dentystycznych, ale też u kosmetyczki, przekłuwania uszu czy robienia tatuażu.

Choroba rozwija się latami, przeważnie nie dając żadnych objawów albo objawy mało specyficzne, np. zmęczenie, spadek nastroju. Wirus stopniowo niszczy tkankę wątroby i u 20 proc. zakażonych prowadzi do rozwoju marskości i raka tego narządu.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego Kaohsiung w Tajwanie analizowali zaburzenia w poziomie glukozy w grupie 522 osób z przewlekłym WZW C oraz w grupie kontrolnej, niezakażonej wirusem HCV - 447 osób.

W tym celu wykonano tzw. doustny test tolerancji glukozy, który polega na pomiarach poziomu glukozy we krwi na czczo oraz w dwie godziny po podaniu pacjentowi 75 g krystalicznej glukozy. Jak podkreślają autorzy pracy, dwa kolejne pomiary glukozy we krwi na czczo nie wystarczyły, by stwierdzić zaburzenie w poziomie tego cukru u chorych z przewlekłym WZW C.

Po wykluczeniu osób z cukrzycą, okazało się, że tylko 34 proc. chorych na WZW C miało prawidłowe wyniki testu, natomiast 43 proc. miało zaburzenia metabolizmu glukozy grożące cukrzycą, a 23 proc. miało wręcz niezdiagnozowaną cukrzycę.

W grupie kontrolnej prawidłowe wyniki miało ok. 65 proc. osób, u 32 proc. stwierdzono zaburzenia metabolizmu glukozy, a 3 proc. - niewykrytą wcześniej cukrzycę.

Ryzyko zaburzeń w poziomie glukozy było wyższe u mężczyzn chorych na WZW C oraz u chorych w starszym wieku, z rodzinnym ryzykiem cukrzycy, zaawansowanym zwłóknieniem wątroby oraz otyłych.

"Z naszych badań wynika, że zaburzenia w metabolizmie glukozy są częste u osób z WZW C" - komentuje prowadzący badania dr Ming-Lung Yu. Dlatego, autorzy pracy radzą, by pacjenci z tym schorzeniem, którzy ukończyli 40 lat, mają nadwagę i rodzinne predyspozycje do cukrzycy, przechodzili regularne testy oceniające poziom glukozy.

Jak wynika z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), 170 mln ludzi na świecie jest nosicielami wirusa HCV, a co roku przybywa 3-4 mln nowych zakażonych. WZW C jest przyczyną 280 tys. zgonów na rok. JJJ

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera