<p>W nocy z 14 na 15 marca z terenów Polski będzie można oglądać półcieniowe częściowe zaćmienie Księżyca - informuje dr Arkadiusz Olech z <a href="http://www.camk.edu.pl/">Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie</a>. Zaćmienie rozpocznie się o godz. 22.21, maksimum wypadnie o 0.47, a jego koniec o 3.13. </p>
Jak wyjaśnia dr Olech, zaćmienia Słońca i Księżyca zawdzięczamy kilku czynnikom. Przede wszystkim Ziemia znajduje się w takiej odległości od Słońca, a Księżyc w takiej odległości od Ziemi, że rozmiary kątowe obu ciał na naszym niebie są porównywalne.
Drugi ważny czynnik to niewielkie nachylenie orbity Księżyca do płaszczyzny ruchu orbitalnego Ziemi (ekliptyki). Gdyby nachylenie to było równe zeru, zaćmienie Księżyca występowałoby podczas każdej pełni, a podczas każdego nowiu mielibyśmy zaćmienie Słońca. Nachylenie to wynosi jednak pięć stopni, przez co na zaćmienia musimy czekać trochę dłużej niż pół miesiąca.
W momencie, gdy tarcza Księżyca zakrywa na niebie Słońce, mamy do czynienia z zaćmieniem Słońca.
Zaćmienie Księżyca ma trochę inne cechy. Zawdzięczamy je temu, że Księżyc świeci światłem odbitym od Słońca. Jeśli coś przysłoni owo światło, to blask Księżyca maleje. Tym czymś w przypadku zaćmień Księżyca jest nasza Ziemia. W trakcie zaćmienia Srebrny Glob chowa się po prostu w cień Ziemi, która blokuje dopływ promieni świetlnych.
"Zaćmienia Księżyca mogą być różnego typu. Najciekawsze jest zaćmienie całkowite, gdy nasz naturalny satelita chowa się całkowicie w cień Ziemi. Gdyby Ziemia nie miała atmosfery, szanse dostrzeżenia Księżyca podczas zaćmienia byłyby zerowe. Tak jednak nie jest, bowiem w trakcie fazy całkowitego zaćmienia do tarczy Księżyca docierają promienie słoneczne ugięte w ziemskiej atmosferze. Dzięki temu Srebrny Glob świeci słabiutkim czerwonym światłem" - wyjaśnia astronom.
Inny typ zaćmienia to zaćmienie częściowe, gdy tylko część tarczy Księżyca chowa się w cień Ziemi.
Jeszcze inny typ, najmniej efektowny, to zaćmienie półcieniowe. Polega ono na tym, że Księżyc chowa się w półcień Ziemi, czyli w obszar, do którego dochodzi tylko część promieni słonecznych. W momencie półcieniowego zaćmienia Księżyca obserwator znajdujący się na powierzchni Srebrnego Globu odnotowałby częściowe zaćmienie Słońca - tłumaczy dr Olech.
Takie właśnie półcieniowe zaćmienie Księżyca, przejawiające się wyraźnym osłabieniem blasku naszego naturalnego satelity, będzie można obserwować w nocy z 14 na 15 marca.
Warunki do obserwacji w Polsce będą dobre, bowiem wysokość naszego naturalnego satelity nad horyzontem będzie się w jego trakcie zmieniać od 38 do 24 stopni nad horyzontem. AOL
PAP - Nauka w Polsce
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.