W Łodzi powstanie Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii

<p>W Łodzi powstanie Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii. Będzie działać pod auspicjami UNESCO w strukturze <a href="http://www.pan.pl/">Polskiej Akademii Nauk</a>. Porozumienie w sprawie utworzenia placówki podpisali 8 marca w Paryżu <a href="http://www.mnii.gov.pl/mein/index.jsp?place=Menu01&news_cat_id=-1&layout=0">minister edukacji i nauki prof. Michał Seweryński</a> i dyrektor generalny <a href="http://portal.unesco.org/en/ev.php-URL_ID=29008&URL_DO=DO_TOPIC&URL_SECTION=201.html">UNESCO</a> Koichiro Matsuura.</p>

Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii powstanie w miejsce istniejącego obecnie Międzynarodowego Centrum Ekologii PAN, gdzie prowadzono pionierskie badania w dziedzinie ekohydrologii.

"Ekohydrologia to nowa dziedzina zajmująca się badaniem relacji między zjawiskami hydrologicznymi i biologicznymi. Ta dziedzina została zdefiniowana właśnie w PAN i na Uniwersytecie Łódzkim" - mówi wicedyrektor Międzynarodowego Centrum Ekologii PAN dr Iwona Wagner-Łotkowska.

Ekohydrologia - jak tłumaczy Wagner-Łotkowska - zajmuje się m.in. projektowaniem zmian w gospodarce wodnej danego regionu, mających poprawić stan środowiska naturalnego i jakość wody. Naukowcy z Łodzi odkryli, że obniżając lub podnosząc w odpowiednim czasie poziom wody w jeziorze lub innym zbiorniku, można zmniejszyć efekt masowego zakwitania toksycznych sinic, który spowodowany jest często zanieczyszczeniem wody nawozami rolniczymi.

Jak wyjaśnia, nowe centrum będzie dzięki opiece UNESCO korzystać z badań wszystkich placówek naukowych działających pod auspicjami ONZ. Ponadto jego rolą będzie koordynacja prac innych instytucji na świecie, które zajmują się ekohydrologią.

"Wiem, że w najbliższym czasie planowane jest utworzenie podobnych centrów w Indonezji i w Argentynie, być może w późniejszym czasie także w Portugalii. Wówczas nasze centrum będzie miało wobec nich rolę koordynującą" - dodaje Wagner-Łotkowska.

Do Łodzi będą mogli przyjeżdżać na staże studenci i młodzi naukowcy z innych krajów. Łódzka placówka ułatwi też zagraniczne praktyki polskim naukowcom.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: dzięki implantom ślimakowym możemy przywrócić słuch całkowicie głuchym dzieciom

  • Fot. Adobe Stock

    Badacze sprawdzili, ile mikroplastiku jedzą ptaki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera