Nauka dla Społeczeństwa

06.06.2023
PL EN
20.02.2006 aktualizacja 20.02.2006

Prestiżowe Nagrody Kartezjusza czekają!

<p><strong>Do 4 maja</strong> można zgłaszać kandydatury do prestiżowej <a href="http://europa.eu.int/comm/research/descartes/index_en.htm">Nagrody Kartezjusza</a>,&nbsp; przyznawanej przez Dyrekcję Generalną ds. Nauki Komisji Europejskiej za prace badawcze oraz za promocję nauki. <p /></p>

Nagroda Kartezjusza zostanie przyznana w dwóch kategoriach.
 
W pierwszej kategorii swoje osiągnięcia mogą zgłaszać zespoły badawcze oraz publiczne i prywatne organizacje (centra badawcze, fundacje, uniwersytety itp.). Wyróżnione zostaną zespoły badawcze, które osiągnęły znaczące wyniki w naukach ścisłych: matematyce, fizyce, chemii, naukach o ziemi, naukach biologicznych, socjo-ekonomicznych i z zakresu społeczeństwa informacyjnego.

W drugiej kategorii znajdą się organizacje lub pojedyncze osoby w znaczący sposób zaangażowane w popularyzację nauki. Nominowanymi za popularyzację nauki mogą być laureaci krajowych nagród w tej dziedzinie. Osoby takie może zgłaszać organizator konkursu krajowego.

Nagroda jest przyznawana . Budżet przeznaczony na nagrody to 1.15 miliona euro (w pierwszej kategorii) i  275 tys. euro (w drugiej kategorii).

Po raz pierwszy Nagroda Kartezjusza za badania naukowe została przyznana w 2000 roku. Cztery lata później po raz pierwszy nagrodzono popularyzatorów nauki.

Wśród laureatów nagrody Kartezjusza za prace badawcze jest Polak, prof. Aleksander Brzeziński z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie, pracujący w międzynarodowym zespole złożonym z 15 europejskich instytutów naukowych. W 2003 roku badaczy wyróżniono za opracowanie nowoczesnego modelu perturbacji zachodzących w ruchu obrotowym Ziemi.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch
reo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023