Ostatnie żyjące mamuty, także te na Syberii, pochodziły z Ameryki
Północnej - uważają genetycy kanadyjscy, których artykuł ukazał
się na łamach najnowszego numeru "Current Biology".
"Naukowcy cały czas myśleli, że skoro mamuty zamieszkiwały tak rozległą przestrzeń - od Europy Wschodniej po Amerykę Północną - to północnoamerykańska populacja nie powinnam mieć większego znaczenia w ewolucji gatunku" - wyjaśnia Poinar.
Poinar i Debruyne przez ostatnie trzy lata zbierali i pieczołowicie analizowali próbki DNA mamutów syberyjskich i północnoamerykańskich.
"Migracje przez Beringię - most lądowy, który łączył Alaskę z Syberią - należały do rzadkości. Przesmyk ten służył jako filtr, dzięki któremu wschodnia i zachodnia populacja mamutów włochatych żyły osobno" - mówi Poinar. Jak dodaje, najnowsze badania wskazują jednak, że mamuty zadomowiły się w Ameryce Północnej wcześniej niż dotąd sądzono. Stamtąd część z nich wróciła na Syberię i być może zdominowała genetycznie i zastąpiła istniejącą tam populację.
"Takie zastąpienie jednej populacji przez inną nie jest czymś rzadkim w małej skali, jednak na skalę kontynentu nie zdarza się często" - komentuje jeden ze współautorów badań, Ross MacPhee z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej.
Jak dodaje, naukowcy nie spodziewali się, że wyniki badań będą aż tak przełomowe. "Tego typu odkrycia możliwe są dzięki analizom DNA. Kości i zęby nie zawsze są tak wrażliwymi przewodnikami" - podkreśla.
"Przez ponad sto lat wszelkie dyskusje o mamutach włochatych koncentrowały się przede wszystkim na dobrze przebadanych mamutach euroazjatyckich. Niewiele uwagi poświęcano znaleziskom z Ameryki Północnej. Powszechnie sądzono, że ich udział w ewolucyjnej historii gatunku był nieistotny. Najnowsze badania dowodzą czegoś wręcz przeciwnego" - tłumaczy Debruyne.
"Drzewo genealogiczne" mamutów jest ciągle kwestią sporu. Niektórzy naukowcy są przekonani, że pierwsze proto-mamuty pojawiły się w Afryce około siedmiu milionów lat temu, razem z przodkami azjatyckich słoni. Około pięciu-sześciu milionów lat temu migrowały one do Chin, na Syberię i - prawdopodobnie - do Ameryki Północnej. Dużo później mamuty włochate, gatunek przystosowany do mroźnego klimatu, przekroczył Beringię i dodarł na Alaskę i Jukon.
"To, co stało się później, jest tajemnicą. Wszystko wskazuje na to, że forma syberyjska zanikła i została zastąpiona przez północnoamerykańską" - mówi Poinar. KRX
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.