<strong>Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II powinien w pełni korzystać z pieniędzy budżetu państwa - uznali posłowie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży i skierowali projekt ustawy w tej sprawie do dalszych prac legislacyjnych. </strong>Projekt trafił pod obrady komisji edukacji z inicjatywy prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego.
Jak powiedział minister z kancelarii prezydenta Andrzej Duda, zgodnie z obowiązującym stanem prawnym KUL korzysta ze środków publicznych, ale nie może z budżetu państwa pokrywać kosztów realizacji inwestycji budowlanych, które służą procesowi dydaktycznemu. "Zróżnicowanie sytuacji prawnej KUL w tym zakresie w stosunku do innych publicznych szkół wyższych nie znajduje uzasadnienia" - mówił Duda.
Uzasadniając projekt Duda powiedział, że "wejście w życie projektowanej ustawy nie spowoduje bezpośrednich skutków finansowych dla budżetu państwa i budżetu jednostek samorządu terytorialnego", natomiast "przyczyni się to do podniesienia poziomu bazy edukacyjnej dla około 22 tys. studentów KUL".
W opinii rządu, którą przedstawiła podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Grażyna Prawelska- Skrzypek, nie ma przeszkód w przyjęciu projektu, ale "potrzebna jest szczegółowa analiza skutków finansowych wejścia w życie proponowanych zmian". Jak dodała, ze względu na katolicki charakter uczelni potrzebna jest również konsultacja w tej sprawie z Konferencją Episkopatu Polski.
Na posiedzeniu komisji obecny był przewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego Jerzy Błażejowski, który powiedział, że "należy poprzeć projekt zmiany o finansowaniu KUL dlatego, że uniwersytet realizuje identyczne cele jak inne uczelnie publiczne".
"KUL jest jedyną uczelnią, która jest tak niesłusznie i tak restrykcyjnie traktowana" - podkreślił Błażejowski.
"Mój stosunek do prezydenckiego projektu jest jak najbardziej przyjazny, decyzja sprawie zmiany finansowania KUL powinna być pozytywna" - powiedział PAP Andrzej Celiński z koła poselskiego SDPL-Nowa Lewica i dodał, że "w dawnych latach był studentem KUL".
Jako jedyna projektowi sprzeciwiła się posłanka Joanna Senyszyn z klubu poselskiego Lewica, która powiedziała, że "KUL jest uczelnią prywatną, należy do Kościoła katolickiego i dlatego nie powinien uzyskiwać dodatkowych środków z budżetu państwa".
"Jeżeli ten projekt spotka się z aprobatą będzie to oznaczać, że władze państwowe nie chcą zadzierać z Kościołem katolickim, i że żyjemy w państwie klerykalnym" - dodała Senyszyn. Jej słowa spotkały się z dezaprobatą innych członków komisji.
W głosowaniu sejmowej komisji edukacji projekt poparło 24 posłów komisji, a dwóch wstrzymało się od głosu. NNO
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.