
<strong>Wieczorem 8 stycznia</strong> Mars znajdzie się na sferze niebieskiej tylko jeden stopień od Księżyca. Astronomowie nazywają takie zjawisko koniunkcją."W niedzielę wieczorem Księżyc, będący dwa dni po pierwszej kwadrze, zbliży się do Marsa. Dokładnie o godzinie 19 naszego czasu, odległość kątowa obu ciał będzie najmniejsza i wyniesie tylko jeden stopień" - mówi dr Arkadiusz Olech z <a href="http://www.camk.edu.pl/">Centrum Astronomicznego PAN</a> w Warszawie.
Jak dodaje, warunki do obserwacji będą doskonałe. Oba ciała będą praktycznie górować, świecąc 55 stopni nad południowym horyzontem.
Jasność Czerwonej Planety, wciąż oddalającej się od Ziemi po jesiennej opozycji, jest wciąż rozsądnie duża i wynosi -0.4 wielkości gwiazdowej. Oznacza to, że Mars świeci dwa i pół raza słabiej od najjaśniejszej gwiazdy nieba - Syriusza, ale jest wciąż 1.4 raza jaśniejszy od innych jasnych gwiazd północnego nieba, takich jak Wega, Capella czy Arktur.
"Całe zjawisko będzie można podziwiać gołym okiem, choć wykorzystanie lornetki może dać obserwatorowi jeszcze więcej frajdy. Oba ciała będą bowiem tak blisko siebie, że powinny być bez problemów widoczne w polu widzenia każdej lornetki, a nawet teleskopu wyposażonego w szerokokątne okulary" - zachęca astronom. AOL
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.