Historia i kultura

Nieme filmy w szczecińskim Pionierze, najstarszym kinie na świecie

cinema_1.jpeg
cinema_1.jpeg

Pokazami czterech filmów niemych i pierwszej części „Iwana Groźnego” Siergieja Eisensteina szczecińskie kino Pionier - najstarsze działające bez przerwy kino na świecie - uczciło w środę 28 grudnia dwie ważne daty w historii kina światowego i regionalnego. Są nimi 110. rocznica pierwszego płatnego pokazu filmu niemego braci Lumiere oraz 60. rocznica pierwszego pokazu filmowego w powojennym Szczecinie.

26 grudnia 1945 roku w tymże kinie wyświetlono film „Iwan Groźny”.

Dyrektor Pioniera Jerzy Miśkiewicz podkreśla, że wszystkie filmy zostały wypożyczone z archiwum Filmoteki Narodowej tylko na ten jeden pokaz. Cena biletów jest symboliczna – kosztują zaledwie jeden grosz. 

Pokazy filmów niemych zaplanowano co czterdzieści minut. Tak jak na początku ubiegłego wieku mają być wyświetlane w scenerii stylizowanej na tamte lata, w drugiej z sal kinowych Pioniera, tzw. Kiniarni. Na pianinie z końca XIX wieku, wyprodukowanym w Szczecinie, zagra taper (dawn. pianista grający za zapłatą).

W repertuarze znalazły się francuski „Tunel pod La Manche” Georges\\'a Meliesa z 1907 roku, niemiecki „Przypadek” z 1928 roku, wyreżyserowany przez Erna Metznera, amerykańska „Policja” z Busterem Keatonem w roli głównej oraz polskie „Pomorze” z 1928 roku.

Pionier promuje kino niekomercyjne, ambitne, artystyczne. Jesienią tego roku zorganizował m.in. przegląd filmów chińskich, a w przyszłym roku planuje pokazać produkcje latynoamerykańskie.

Kino Pionier założył Albert Pietzke. Nosiło wówczas nazwę nazwą Helios. Pierwszy seans odbył się 26 września 1909 roku. Kino od samego początku wyróżniało się własnym klimatem, którego nie utraciło także po kompleksowym remoncie przeprowadzonym trzy lata temu. W tym roku kino Pionier zostało przyjęte do prestiżowej sieci ekskluzywnych kin - Europa Cinemas - oraz sieci Kin Studyjnych. Uznano je za najstarsze, nieprzerwanie działające kino na świecie i przyznano certyfikat wystawiony przez Guinness World Records.

PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Patynek
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera