
18-letnia foka o imieniu Bubas trafiła we wtorek 13 grudnia do <a href="http://hel.hel.univ.gda.pl/">Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego</a> (UG) w Helu. Bubas, który ma zostać przywódcą foczego stada, będzie jedynym samcem w grupie zwierząt, liczącej od wtorku pięć sztuk. Bubasa sprowadzono na Hel, ponieważ w lipcu 2005 roku w jednym dniu zdechły dwa samce: Joel i Balbin, "założyciel" helskiego stada.
Bubas przybył ze Szwecji, ale ma polskie korzenie. Przed laty wyłowili go rybacy z Jastarni i dostarczyli do ZOO w Gdańsku-Oliwie.
"Do 9. roku życia Bubas przebywał w oliwskim ZOO, później został przekazany Szwedom. Żył w ośrodku naukowym przy elektrowni atomowej w Forsmark. Jest tam realizowany projekt badawczy Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie, dotyczący rehabilitacji i restytucji fok szarych na południowym Bałtyku. Baseny te położone są na terenie elektrowni atomowej i korzystają z wody chłodniczej odprowadzanej przez elektrownię. Jednym z celów projektu jest udowodnienie nieszkodliwości tych wód poprzez monitoring zdrowia przebywających w niej fok. Bubas ma 18 lat, w niewoli foki szare żyją 40, a nawet 45 lat” – mówi dr Krzysztof Skóra, szef Stacji Morskiej UG w Helu.
Z Forsmark przjechał na Hel także Joel.
Jak przystało na morskiego ssaka, nowy mieszkaniec fokarium przybył do Gdańska drogą morską, na pokładzie promu w specjalnej skrzyni. „Można już go oglądać. Został umieszczony w naszym najgłębszym basenie, gdzie można obserwować go znad zbiornika, jak i dzięki specjalnej szybie pod powierzchnią wody” – wyjaśnia Skóra.
Bubas ma pełnić rolę nowego przywódcy haremu. „Liczymy na to, że oswoi się z naszymi samicami do okresu rui, który przypada u fok na marzec. Ma na to dwa miesiące. Nasze foki po utracie samców zachowują się dziwnie, są bojaźliwe” – tłumaczy naukowiec.
Walorem Bubasa - w odczuciu partnerek - może być fizyczne podobieństwo nowego samca do Balbina.
Celem działalności helskiej placówki jest odtworzenie kolonii fok szarych w południowej części Bałtyku. Obecnie w fokarium przebywają na stałe cztery foki: najstarsza 11-letnia Unda Marina oraz Agata, Ania i Ewa, urodzone w Estonii w marcu 1998 roku. Od 2002 roku do Bałtyku wypuszczono w sumie 11 fok urodzonych w fokarium i kilkanaście, które w placówce poddawane były rehabilitacji.
W naszej części Bałtyku zwierzęta te zostały wytrzebione w latach 20. i 30. XX wieku, kiedy to urządzano polowania na te ssaki. Obecnie żyją w północnych regionach Morza Bałtyckiego.
Naukowcy z helskiej stacji Uniwersytetu Gdańskiego apelują, aby powiadamiać ich o wszelkich przypadkach odnalezienia fok. Sygnały na ten temat można przekazywać telefonicznie dzwoniąc pod numer komórkowy: 0-601-88-99-40.
PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Klinkosz
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.