<p>Nowe ścieżki dla turystów, podświetlenie najciekawszych skał, drewniane schody i pomosty ułatwią od przyszłego roku zwiedzanie unikatowego rezerwatu przyrody <a href="http://zpkp.republika.pl/crpk/skamieniale/skamieniale.html">"Skamieniałe Miasto"</a> w Ciężkowicach (woj. małopolskie).</p>
Dyrektor Parków Krajobrazowych Pogórza Jerzy Zawartka informuje, że prace modernizacyjne w rezerwacie już się rozpoczęły, tak aby najważniejsze zadania wykonać przed czerwcowym rozpoczęciem przyszłorocznego sezonu turystycznego. Wszystkie zaplanowane przedsięwzięcia mają być gotowe do końca przyszłego roku.
„Wtedy będzie to rezerwat przyjazny turystom” – ocenił dyrektor. W ramach modernizacji oznakowane zostaną ścieżki turystyczne, najciekawsze skałki zyskają podświetlenie, a trudne podejścia i uskoki - drewniane schody i pomosty. Nad drogą wojewódzką przecinającą rezerwat zostanie przerzucona kładka dla pieszych. Przez środek wytyczona będzie nowa ścieżka edukacyjna, zaopatrzona w tablice i foldery informacyjne.
Prace są możliwe dzięki zdobyciu przez park dotacji z EkoFunduszu w wysokości 300 tys. zł. Kolejne 100 tys. zł to dofinansowanie z gminy Ciężkowice i starostwa powiatowego w Tarnowie.
Pozyskane pieniądze posłużą też lepszej ochronie najbardziej wartościowych okazów fauny i flory, m.in. mchów, porostów i nietoperzy.
Rezerwat przyrody "Skamieniałe Miasto", uznawany za jedną z największych atrakcji turystycznych w regionie tarnowskim, został utworzony w celu ochrony malowniczych grup skałek zbudowanych z piaskowca ciężkowickiego. Zajmuje powierzchnię około 15 hektarów i rozciąga się od rzeki Białej na zachodzie po drogę Ciężkowice-Staszkówka na wschodzie.
Kilkanaście skałek występujących w rezerwacie posiada swoje nazwy zwyczajowe, np. Czarownica, Ratusz, Warownia, Orzeł, Borsuk, Piramidy i Grzybek. Teren został objęty ochroną już w 1931 roku, a rezerwat utworzono w 1974 roku.
PAP - Nauka w Polsce, Rafał Grzyb
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.