Historia i kultura

W Auschwitz znaleziono taczki, których używali więźniowie

<p>Metalowe taczki, których używali więźniowie KL Auschwitz, zostały odkopane podczas konserwacji budynku kuchni obozowej w byłym obozie macierzystym Auschwitz I &#8211; poinformował w poniedziałek 5 grudnia szef sekcji konserwatorskiej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Rafał Pióro. Taczki przeleżały w ziemi ponad 60 lat.</p>

Wraz z taczkami znalezione zostały mniejsze przedmioty, m.in. hełm niemiecki, magazynek do karabinu oraz widelce. „Wyglądało to tak, jakby ktoś wrzucił te przedmioty do dołu i zakopał” – wyjaśnia.

To już drugie znalezisko na terenie byłego obozu w ostatnich miesiącach. W sierpniu szef działu zbiorów muzeum Igor Bartosik znalazł w byłym Auschwitz II – Birkenau nosze krematoryjne, przy pomocy których wsuwano ciała zamordowanych do wnętrza pieca krematoryjnego. Jest to jedyny zachowany tego typu przedmiot z Birkenau.

Taczki oraz pozostałe przedmioty, a także znalezione w sierpniu nosze znajdują się obecnie w pracowni konserwatorskiej. Prace nad ich zabezpieczeniem rozpoczną się w przyszłym roku. Po konserwacji nosze zostaną przekazane do działu zbiorów muzeum.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. Do obozu hitlerowcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób. Zgładzili co najmniej 1,1 miliona, głównie polskich i europejskich Żydów, Polaków, Romów i jeńców sowieckich. SZF

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szafrański
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera