<p>29 listopada 2005 roku zmarł w Londynie dr Józef Garliński, oficer Komendy Głównej AK, więzień b.obozu Auschwitz, długoletni prezes Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, historyk o bogatym dorobku i działacz społeczny środowiska polskiej emigracji politycznej.</p>
Garliński był autorem licznych publikacji na temat II wojny światowej. Napisał m.in. książkę o "Enigmie", niemieckiej maszynie do szyfrowania, której kody, jako pierwsi, rozpracowali polscy matematycy.
Aż 10 wydań - z czego pięć angielskich i jedno w niezależnym obiegu w Polsce - miała książka "Oświęcim Walczący", opisująca ruch oporu w tym obozie. Jego publikacje przedrukowywały m.in. podziemne wydawnictwa w latach 80. m.in "Przedświt", i "CDN".
Garliński urodził się 14 października 1913 roku w Kijowie. Do Polski wraz z rodziną przesiedlił się w 1920 roku. Był honorowym obywatelem Kalisza, gdzie chodził do liceum i w 1934 roku zdał maturę.
Służył w Szkole Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu (1934-35). We wrześniu 1939 roku w stopniu podporucznika 1 pułku szwoleżerów, w ramach Warszawskiej Brygady Kawalerii walczył pod Krasnoborem, Kowalowem i Suchowolą.
Po wyjściu z niewoli włączył się w działalność ruchu oporu, a w wieku 29 lat został szefem Wydziału Więziennego, a następnie Wydziału Bezpieczeństwa Komendy Głównej AK. Aresztowany w kwietniu 1943 roku, był więziony na Pawiaku, w Oświęcimiu i Neuenengamme, ale Niemcy do końca nie rozpoznali w nim oficera z dowództwa AK.
Po wojnie, której koniec zastał go w Niemczech, odnalazł poślubioną jeszcze w pierwszych dniach września 1939 roku żonę Eileen Short - Irlandkę, która całą okupację spędziła w Warszawie, służąc w AK i walcząc w Powstaniu.
Na emigracji w W.Brytanii Garliński utrzymywał się z pracy w Hoover Institute & Library, a następnie ze sprzedaży polis ubezpieczeniowych, wykładów i publikacji. W wieku 59 lat napisał pracę doktorską w London School of Economics.
Zaangażowany w pracę społeczną był jednym z animatorów Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego. Występował w obronie dobrego imienia Polski, prostując historyczne nieścisłości w brytyjskich mediach.
Do Polski Garliński przyjechał w 1991 roku po 48 latach nieobecności. Od tamtej pierwszej wizyty był jeszcze w Polsce dwukrotnie.
PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Świdlicki
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.