Zlot starych żaglowców w Gdańsku

Około 30 jednostek z kilku państw europejskich spodziewają się
organizatorzy III Zlotu Oldtimerów - starych statków żaglowych,
który rozpoczął się w piątek w Gdańsku.

To trzecia edycja tej imprezy, poprzednie odbywały się w 2001 i 2002 roku. Sześcioletnia przerwa związana była z długimi rejsami i nieobecnością w Gdańsku inicjatora imprezy - Jerzego Wąsowicza.

Najstarszym uczestnikiem zlotu ma być zbudowany w 1905 roku, niemiecki żaglowiec "Johanne", jego portem macierzystym jest Lubeka. Jednostka ma długość prawie 22 metrów zaś szerokość 4 metrów.

O trzy metry dłuższym żaglowcem będzie pływający również pod banderą niemiecką "Qualle", liczący sobie 78 lat. W trakcie zlotu 80. urodziny obchodzić będzie żaglowiec "Norda". Została ona zbudowana jako kuter rybacki w 1928 roku w Danii. Pierwszym właścicielem był Morski Instytut Rybacki, łódź nosiła nazwę "Ewa", później została przekształcona w kuter rybacki "Putzig 2", pod koniec wojny trafiła do Niemiec. Po wojnie znów służyła jako kuter rybacki. Od 1985 roku nosi obecną nazwę, a od 2005 roku pływa pod bandera belgijską, choć jej portem macierzystym jest Gdynia.

Jedną z atrakcji zlotu będzie niedzielna parada żaglowców na Motławie, w sobotę zaś stare jachty i żaglowce mają być udostępnione do zwiedzania. KLI

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Rozmowa z samym sobą sprzed lat poprawia samopoczucie

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera