Program "Odnaleźć Siebie", czyli psychiatria bez uprzedzeń

<p>Już od roku Polacy mogą korzystać z anonimowych i darmowych porad psychologa lub psychiatry w ramach programu &quot;<a href="http://www.odnalezcsiebie.pl/" target="_blank">Odnaleźć Siebie</a>&quot;. Jego celem jest zmiana postaw Polaków wobec psychiatrii - informuje&nbsp; psychiatra doc. Joanna Meder.</p><p />

Program ruszył we wrześniu 2004 roku, z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Do tej pory w jego ramach powstało siedem Centrów Pomocy w kilku miastach: Warszawie, Białymstoku, Krakowie, Poznaniu, Łodzi i Bydgoszczy. Mają one charakter poradni, w której każdy może skorzystać z rozmowy z psychiatrą lub psychologiem.

DŁUGIE I BEZPŁATNE

Porady udzielane w centrach są bezpłatne, a czas wizyty - nieograniczony -  podkreśliła podczas konferencji prasowej 8 listopada doc Joanna Meder, ogólnopolski koordynator programu "Odnaleźć Siebie" .

Co ważne, spotkanie jest anonimowe, dzięki czemu - niekrępujące. Odwiedzający nie muszą się przedstawiać, a nawet przyznawać do choroby, jeśli już została rozpoznana. Lekarz nie siedzi w fartuchu, nie prowadzi karty pacjenta, a sama wizyta ma charakter swobodnej rozmowy. To swego rodzaju "oswajanie" pacjentów z psychiatrą.

"Nie mówimy ludziom: +przyjdź, jeśli czujesz się chory+, ale zachęcamy, żeby odwiedzali nas, kiedy mają jakieś kłopoty, gdy przestają sobie radzić w życiu. Chcemy, by Polacy zrozumieli, że do psychiatry można przyjść po pomoc jak do każdego innego lekarza" - podkreśla lekarka.

Według doc. Meder, Polacy mają opory przed korzystaniem z pomocy psychiatry. Wstydzą się, boją wyśmiania lub napiętnowania. Jak wykazały badania statystyczne (TNS OBOP), tylko 15 proc. z nas doradziłoby bliskiej osobie z pierwszymi objawami zaburzeń psychicznych wizytę u psychiatry.

ZA PÓŹNO DO LEKARZA

Tymczasem, dzięki współczesnym osiągnięciom medycyny, leczenie schorzeń psychicznych daje obecnie dobre efekty, trzeba tylko wcześnie rozpoznać chorobę. Niestety, w Polsce z powodu uprzedzeń do psychiatrii dochodzi do tego zbyt późno.

Program "Odnaleźć Siebie" ma pomóc w przełamywaniu stereotypów i uprzedzeń Polaków wobec psychiatrii, jak również w pokonaniu ich obaw związanych z pierwszą wizytą u psychiatry.

Do dziś otwarte w ramach programu Centra Pomocy odwiedziło łącznie 2,5-3 tysiące pacjentów, zarówno  młodych osób, jak i starszych, po 60. Dla wielu była to pierwsza wizyta u psychiatry. 

"Najczęstsze problemy, u osób odwiedzających Centra Pomocy to depresja i zaburzenia lękowe, ale też uzależnienia od alkoholu i narkotyków, problemy rodzinne, zaburzenia osobowościowe czy psychotyczne" - mówi dr Dominika Dudek, koordynator małopolskiej edycji programu.

Z okazji rozpoczęcia drugiej edycji programu, w dniach 8-11 listopada ponownie zostanie uruchomione Centrum pomocy w Galerii Mokotów. Obecnie w stolicy regularnie działa centrum przy Akademii Medycznej (wtorki 10:00 do 18:00), wkrótce zostanie otwarte centrum przy Politechnice Warszawskiej.

Do końca roku 2005 planowane jest otwarcie kolejnych dwóch Centrów Pomocy - w Gdańsku i we Wrocławiu, a w roku 2006 - w Katowicach i Szczecinie. W ramach programu, w miastach, w których już istnieją centra, będą też organizowane bezpłatne warsztaty walki ze stresem dla studentów i osób pracujących.

Osoby, które nie mają dostępu do Centrum Pomocy w swoim mieście, mogą skorzystać ze strony internetowej (www.odnalezcsiebie.pl) i zamówić bezpłatny poradnik pt."Rozmowa, która nie boli".

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: 8 lat trwa średnio diagnozowanie celiakii w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: dzięki implantom ślimakowym możemy przywrócić słuch całkowicie głuchym dzieciom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera