Najwyższe francuskie odznaczenie, Order Legii Honorowej, wręczył w piątek 4 listopada w Łodzi rektorowi <a href="http://www.p.lodz.pl/">Politechniki Łódzkiej</a> prof. Janowi Krysińskiemu ambasador Francji, Pierre Menat. Krysiński otrzymał je za osiągnięcia w krzewieniu nauki i kultury Francji.
Dziękując za zaszczytne wyróżnienie prof. Krysiński powiedział, że jest to najważniejszy moment w jego życiu. Zaznaczył, że order, który otrzymał, to nie tylko jego osobiste wyróżnienie, ale także Politechniki Łódzkiej – uczelni, którą kieruje od wielu lat. Przypomniał, że początki jego kontaktów z techniką i nauką francuską sięgają 1962 r., kiedy to odbył staż w elektrociepłowni w Strasburgu.
Prof. Krysiński jest inicjatorem i organizatorem utworzenia w 1993 roku na PŁ Centrum Kształcenia Międzynarodowego (CKM), w którym od 1997 r. prowadzone są m.in. jedyne w Polsce studia Gestion et Technologie (Zarządzanie i Technologia) całkowicie w języku francuskim.
Order Legii Honorowej ustanowił Napoleon I ponad dwieście lat temu – w maju 1802 r. Wręczany jest on zarówno cywilom, jak i wojskowym, także cudzoziemcom za szczególne osiągnięcia. Jednymi z pierwszych odznaczonych Polaków byli generałowie: Jan Henryk Dąbrowski i Karol Kniaziewicz. Wśród kawalerów Legii Honorowej znaleźli się w ostatnich latach prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski.
Uroczystość odznaczenia profesora odbyła się podczas inauguracji drugiej edycji tzw. Uniwersytetu Letniego. W krajach UE Uniwersytet Letni to popularna forma kilkudniowych debat tematycznych, organizowanych od blisko 20 lat. Tegoroczna edycja poświęcona jest kwestii zatrudnienia w Europie i konieczności pogodzenia konkurencji z solidarnym rozwojem.
PAP - Nauka w Polsce, Jacek Walczak
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.