Internetowa Akademia Medyczna

Środowisko związane ze służbą zdrowia ma już swoje internetowe narzędzie, ułatwiające dostęp do wiedzy zawodowej. To <a href="http://www.medycyna.org.pl/">Medyczna Platforma Edukacyjna</a> (MPE), której celem jest umożliwienie osobom reprezentującym różne zawody medyczne - lekarzom, stomatologom, pielęgniarkom i położnym - wypełnianie obowiązku ustawicznego dokształcania się.

Przedsięwzięciu patronuje Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie oraz Warszawska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych. Honorowy patronat nad platformą objął Minister Zdrowia.

ALTERNATYWNA FORMA ZDOBYWANIA WIEDZY

Jak zapewnia Andrzej Ludwicki, prezes spółki Technologie Innowacje Medycyna-Polska (która opracowała projekt i wprowadza go w życie), MPE nie ma ambicji zastępowania tradycyjnych kursów i szkoleń, może jedynie je uzupełniać. To alternatywna forma zdobywania wiedzy, w formie interaktywnych wykładów, forów dyskusyjnych i serwisów informacyjnych.

Czy internetowa propozycja zostanie zaakceptowana przez lekarzy i pielęgniarki? To się dopiero okaże. Ostateczny termin zakończenia procesu wdrażania projektu przewidziano na połowę przyszłego roku. Jego autorzy są jednak przekonani, że zastosowana przez nich metoda to skuteczny, a zarazem racjonalny z ekonomicznego punktu widzenia sposób edukacji. 

Do tej pory z MPE zapoznało się blisko 4000 osób. Jak sądzi Ludwicki, do końca roku liczba ta wzrośnie do minimum 6 tysięcy, ponieważ taka łączna liczba płyt CD i DVD, zawierających dwa kursy internetowe, zostanie przekazana nieodpłatnie lekarzom. Szczegóły tego przedsięwzięcia są na razie chronione tajemnicą handlową.  

Pomysł MPE został podpatrzony za granicą (m.in. w Niemczech) i zaadoptowany do polskich warunków. Podobna forma edukacji zawodowej jest popularna w krajach Europy zachodniej.

Polska wersja platformy oferuje na razie zaledwie kilka kursów, podczas kiedy Niemcy proponują ich setki. Wprowadzili też oni precyzyjne zasady korzystania z dostarczanej przez internet wiedzy.

ŁAPAĆ PUNKTY W INTERNECIE

Niemieccy lekarze (podobnie zresztą jak polscy), są zobowiązani do regularnego poszerzania swej wiedzy. Potwierdzeniem jej zdobycia jest uzyskanie określonej liczby tzw. punktów edukacyjnych. Niemiecka norma to 250 punktów w okresie obrachunkowym z czego 100 można uzyskać korzystając z internetu.

W naszym kraju jak dotąd nie ma żadnych regulujących te zagadnienia przepisów. Przyjęto jednak, że użytkownikami platformy mogą być wyłącznie osoby zawodowo związane z medycyną, tzn. posiadające prawo wykonywania zawodu lekarza albo lekarza-dentysty oraz pielęgniarki i położne.

Aby uzyskać status użytkownika Medycznej Platformy Edukacyjnej należy przejść przez procedurę rejestracji. Jest ona potrzebna, ponieważ przyswojenie dostępnej tam wiedzy wiąże się ze zdobywaniem punktów edukacyjnych. Po ukończeniu kursu zostaną one wpisane do "Elektronicznego Indeksu" osób korzystających z platformy. Informacja o przyznanych punktach edukacyjnych trafi do systemu ewidencyjnego właściwej terytorialnie Izby Lekarskiej lub Izby Pielęgniarek i Położnych.

Konieczność rejestracji to jeden z poważniejszych problemów, z jakimi muszą uporać się autorzy polskiego projektu MPE. Okazało się bowiem, że polscy lekarze zdecydowanie rzadziej niż ich niemieccy koledzy korzystają z edukacji internetowej. Mają przez to mniejsze doświadczenie i procedura rejestracji sprawia im sporo kłopotów.

Prezes Ludwicki uważa jednak, że niełatwo będzie spełnić wszystkie postulaty uproszczenia metod rejestracji. System musi dawać gwarancję, że punkty zostaną przyznane wyłącznie tym osobom, które faktycznie zaliczyły kurs. 

PAP - Nauka w Polsce, Paweł Wilczkowski

reo                  

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: zaledwie 30 proc. chorych na astmę stosuje się do zaleceń i systematycznie przyjmuje leki

  • Fot. Adobe Stock

    W ramach misji IGNIS naukowcy przetestują urządzenie do sterowania komputerem za pomocą mózgu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera