Historia i kultura

Poznańscy archeolodzy odsłaniają bizantyjski kościół na Krymie

chersonez.jpg
chersonez.jpg


<p>Archeolodzy z <a href="http://www.amu.edu.pl/index.php">Uniwersytetu Adama Mickiewicza</a> w Poznaniu, pracujący na terenie starożytnego miasta Chersones Taurydzki koło Sewastopola na Krymie (Ukraina), odsłaniają bizantyjski kościół z XI wieku. Jako pomoc posłużyło im 400 zdjęć lotniczych, wykonanych przez ukraińskich archeologów.</p>

Polsko-ukraiński projekt badawczy "Topografia rzymskiego i wczesnobizantyjskiego miasta Chersones Taurydzki", zaplanowany na lata 2002-2006, prowadzony jest w ramach współpracy poznańskiego UAM z Narodowym Rezerwatem "Chersones Tavriceski" - informuje kierujący badaniami dr Andrzej Biernacki z UAM.  

W czasie tegorocznych badań - od sierpnia do października - udało się odkryć całkowicie kościół długości 13,7 m i szerokości 11,2 m, z zachowanymi murami o wysokości 1,4 m. Dobrze zachowały się też elementy wystroju wnętrza: postumenty pod ołtarze oraz posadzka z płyt wapiennych i marmurowych. "Przypuszczamy, że jest to kościół wzniesiony w XI wieku i zniszczony po 1260 roku, prawdopodobnie w związku z najazdami Tatarów" - mówi dr Biernacki.

Pod posadzką kościoła znaleziono kilka grobów z bogatym wyposażeniem. Była tam biżuteria z brązu:  pierścionki, kolczyki, elementy dekoracyjne naszywane na odzież oraz szklane bransolety. Unikatowe znalezisko w jednym z grobów stanowi złota moneta z czasów cesarzy Konstantyna VII i Romana II, panujących w latach 913-963. Jest to już piąta złota moneta znaleziona dotychczas na terenie Chersonesu Taurydzkiego. Znaleziono też fragmenty bizantyjskiej tkaniny ze ze srebrną nitką, fragment opaski zdobionej brązowymi wisiorkami noszonej przez kobiety bizantyjskie na głowie.
 
Kontynuowane były także prace przy odsłanianiu kolejnych fragmentów odkrytego wcześniej muru metrowej szerokości, wykonanego z dużych bloków wapiennych. "Analiza odsłoniętych odcinków muru skłania do przypuszczenia, iż jest to element nośny wschodniego krańca widowni antycznego stadionu" - informuje dr Biernacki.

Mur oddzielał widownię od bieżni stadionu. Tegoroczne badania pozwoliły ustalić, że wnętrze stadionu miało 20 m szerokości, a szerokość bieżni wynosiła 9 m. Przy południowym odcinku muru odkryto dwa pomieszczenia, być może sklepy lub magazyny  znajdujące się pod widownią stadionu.

"Trzeba podkreślić, że ten antyczny stadion jest położonym najdalej na północny wschód tego typu obiektem" - zaznacza naukowiec.
 
W czasie tegorocznej kampanii przeprowadzono specjalistyczne badania elektrooporowe, mające na celu lokalizację i określenie przebiegu murów stadionu. Archeolodzy ukraińscy zrobili 400 zdjęć lotniczych, które pomogą w określeniu zabudowy kwartałów mieszkalnych w zachodniej części miasta i wytypowaniu najbardziej interesujących obiektów do dalszych badań.

PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Jezioro Lednica, wraz z wyspą, zawiera pozostałości rezydencji pierwszej polskiej dynastii. Fot. Mariusz Lamentowicz

    Analizy osadów z dna jez. Lednica mówią o początkach państwa Piastów

  • 23.04.2025. PAP/Leszek Szymański

    Sejm upamiętnił 1000. rocznicę koronacji pierwszych królów Polski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera