Polscy polarnicy odtwarzają historię zlodowaceń Antarktyki

<p>Odkrycie przez polskich geologów nieznanego, najstarszego zlodowacenia Antarktyki sprzed 45 mln lat zostało zaprezentowane we wrześniu na XXII Międzynarodowej Konferencji Polarnej w Jenie w Niemczech. Przedstawiono także wyniki ostatnich badań w Arktyce i Antarktyce oraz projekty badawcze w ramach IV Międzynarodowego Roku Polarnego 2007/8 - informuje prof. Andrzej Gaździcki z <a href="http://www.paleo.pan.pl/">Instytutu Paleobiologii PAN.</a></p>

W konferencji zorganizowanej przez Niemieckie Towarzystwo Polarne wzięło udział 250 uczonych z 18 krajów.
 
"Mamy najpełniejszą dokumentację geologiczną i paleontologiczną zmian klimatu w ciągu ostatnich 60 mln lat w zachodniej Antarktyce, w tym kolejnych zlodowaceń. Polskie badania na wyspie Króla Jerzego oraz na wyspie Seymoore i Półwyspie Antarktycznym pozwoliły odtworzyć historię kenozoicznych zlodowaceń w zachodniej Antarktyce" - przypomniał prof. Gaździcki.

Duże zainteresowanie na konferencji w Jenie wzbudziło odkrycie przez Polaków śladów najstarszego zlodowacenia. Zespół geologów i paleontologów - uczestników XXVII Wyprawy Antarktycznej PAN 2003/2004 - rozpoznał w rejonie Herve Cove na wyspie Króla Jerzego charakterystyczne osady pozostawione przez lodowce górskie. Badania geochronologiczne pozwoliły ustalić wiek zlodowacenia na 45 mln lat. Było to zlodowacenie typu alpejskiego, występujące w górach, które nie sięgnęło do morza. To najstarsze zlodowacenie w erze kenozoicznej w Antarktyce,  które nie ma jeszcze nazwy, pojawiło się wraz z ochłodzeniem klimatu w środkowym eocenie.

"Znaleźliśmy też nowe ślady - zarówno w osadach morskich jak i lądowych - innych zlodowaceń odkrytych wcześniej przez prof. Krzysztofa Birkenmajera z Instytutu Nauk Geologicznych PAN. Są to zlodowacenia: Polonez sprzed około 32 mln lat oraz Melville, które nawiedziło Antarktykę około 23 mln lat temu" - zaznaczył prof. Gaździcki.

PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera