Audytor ekologiczny w każdej firmie?

Audytorzy ekologiczni to niezależni eksperci w zakresie ochrony środowiska. Właśnie takich specjalistów mają kształcić uczelnie na nowym kierunku. Od września, jako pierwsza, wprowadza go Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania http://www.vizja.edu.pl w Warszawie. Kierunek ten, w Polsce na razie zupełnie nieznany, w Europie zachodniej i USA cieszy się dużym powodzeniem. Zawód audytora ekologicznego uprawia tam coraz większa liczba osób. \"Praca audytora ekologicznego polega przede wszystkim na sprawdzaniu działalności przedsiębiorstw i instytucji pod kątem zgodności z normami w zakresie ochrony środowiska. Audytor ma także m.in. prowadzić badania laboratoryjne, przygotowywać plany i strategie społeczno-gospodarcze, uczestniczyć w certyfikacji ekologicznej\" - tłumaczy członek Kolegium Kształcenia Podyplomowego WSFiZW, Tomasz Maliszewski.

\"Na zachodzie audytorzy ekologiczni wykonują np. zlecenia jednostek samorządu terytorialnego. Nasze województwa, powiaty i gminy też potrzebują specjalistów, którzy oszacują, czy jakaś inwestycja na ich terenie nie wpłynie niekorzystnie na środowisko naturalne. Z drugiej strony każda firma, która planuje inwestycje, musi oszacować jej wpływ na środowisko\" - dodaje Tomasz Maliszewski

Studenci tego kierunku będą się uczyć, w jaki sposób należy ekologicznie zarządzać firmą. Absolwenci będą umieli sporządzać raporty w zakresie planowania przestrzennego, strategii ochrony zasobów naturalnych, zarządzania środowiskiem.

Międzyresortowy Zespół ds. Prognozowania Popytu na Pracę, działający przy Rządowym Centrum Studiów Strategicznych, http://www.rcss.gov.pl który przewidywał pojawienie się tego zawodu już wcześniej, w 2001 roku, teraz prognozuje, że zatrudnienia w tym zawodzie będzie u nas systematycznie wzrastać.

PAP, Nauka w Polsce, Łukasz Kłosowski

14 lipca 2005

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 12.05.2025. Nowo otwarta Oranżeria Warszewicza w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ W Ogrodzie Botanicznym UJ otwarto oranżerię z roślinami tropikalnymi

  • Fot. Adobe Stock

    Struktura cząsteczek tRNA zbadana mikroskopią krioelektronową

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera