
<p><strong>Wrzesień w Ogrodzie to okres już typowo jesienny. Wprawdzie kwitnie jeszcze wiele gatunków roślin, jednak na wielu pojawiają się owoce, niejednokrotnie bardzo dekoracyjne, oraz zaczynają się przebarwiać liście drzew</strong> - mówi pracownik Ogrodu Botanicznego, doc. Wojciech Dmuchowski, zachęcając do odwiedzenia Ogrodu.</p>
W pierwszej połowie września kwitną jeszcze krzewy budleji, pięciorników krzewiastych oraz ketmii syryjskiej. "Warto także zwrócić uwagę na owocujące drzewa magnolii oraz ileksu okółkowatego. U wielu drzew w tym właśnie okresie przebarwiają się liście" - mówi Dmuchowski.
Jego zdaniem, na szczególną uwagę zasługują: oczary o liściach żółtych i pomarańczowych oraz błotnia, której liście przebarwiają się na kolor intensywnie czerwony. Małe strzeliste drzewko - grujecznik japoński przebarwia się na kolor czerwony i wygląda jak płonąca pochodnia.
W ogrodzie bylinowym do połowy miesiąca kwitnąć będą jeszcze nawłocie i dzielżany. W pełni kwitnienia przez cały miesiąc znajdują się astry czasami zwane marcinkami. Są to rośliny o bardzo zmiennej wysokości (od 20cm do 1,5 m). Ich kwiaty są zazwyczaj fioletowe lub niebieskie, ale bywają też odmiany o kwiatach różowych białych czy czerwonych.
W drugiej połowie miesiąca rozpoczynają kwitnienie jesienne złocienie. Nie wszyscy wiedzą, ale u bylin także występuje jesienne przebarwienie liści.
Szczególnie warto zwrócić uwagę na hosty, dzielżany, a także trawy.
"W dalszym ciągu kwitną dalie zwane georginiami oraz pacioreczniki. Z początkiem września powinniśmy podziwiać kwitnienie zimowitów, a w drugiej połowie miesiąca zakwitną także jesienne krokusy" - informuje.
Spacerując między skałkami, Kolekcji Roślin Górskich, ujrzeć można szarotkę alpejską, czosnek skalny, zimowity jesienne (roślinność tatrzańska), zaś w grupie roślin charakterystycznych dla Pienin złocienia zawadzkiego oraz chabra barwnego w odmianie pienińskiej.
W kolekcji sadowniczej rumienią się jabłka i dojrzewają jarzębinowe „korale”. "Drzewo pigwy dźwiga swe okazałe owoce o zielonkawej owłosionej skórce, a na krzewiastych pigwowcach żółcą się twarde +jabłuszka+. Ciekawostką powsińskich sadów są dojrzewające grusze azjatyckie, które ciągle budzą zdziwienie ze względu na kształt owoców przypominających jabłko" - podkreśla Dmuchowski.
Imprezy w Ogrodzie:
* Kiermasz ogrodniczy „Pożegnanie lata” - 7.09
* XII Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny
„Floralia Muzyczne – Muzyka w Kwiatach”
- 7.09. godz. 15.00 – Bronisława Kawalla, „Babie lato”
Wystawy:
Galeria Fangorówka
do 24 września wystawa malarstwa Tadeusza Dębskiego p.t. „Tango w kwiatach”
27 września – 26 października wystawa malarstwa i rzeźby Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Marynistów Polskich p.t. „Morze oknem na świat”
Centrum Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej
6 sierpnia – 7 września wystawa prac artystów Grupy „Kolor” p.t. „Barwy natury 2008”
10 września – 30 września wystawa prac pacjentów Instytutu Psychiatrii i Neurologii (Oddziału F9) p.t. „Terapia sztuką”
Szklarnia ekspozycyjna „Zielony Raj”
- wystawa pt.: „Spotkanie z bogami Indii” ekspozycja 17 kamiennych i z brązu posągów, największe do 3 m wysokości
- „W cieniu Borobudur” – najnowsze nabytki Muzeum Azji i Pacyfiku”. Wystawa rzeźb sakralnych z Indonezji (z wysp Jawa i Bali). ESZ
PAP - Nauka w Polsce
tot
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.