Udoskonaloną metodę usuwania zaćmy zaprezentowano w piątek w Warszawie. Przebieg operacji, przeprowadzonych na dziewięciu pacjentach Klinicznego Szpitala Okulistycznego http://www.spkso.waw.pl/p0.html w Warszawie, transmitowano na żywo w telewizji i internecie. Śledziło go blisko czterystu polskich okulistów.
Zabiegowi usunięcia zajętej zaćmą soczewki i zastąpienia jej soczewką sztuczną poddano pacjentów w wieku od 46 do 80 lat. Wykorzystano technikę fakoemulsyfikacji - twarde masy chorej soczewki rozbito i usunięto przy pomocy wody i ultradźwięków. Operacje przeprowadzili trzej lekarze: dr Khiun Tjia z Uniwersytetu Groningen http://www.rug.nl/corporate/index?lang=en w Holandii, dr Jurij Taktajew z Kliniki Fiodorowa w Petersburgu i dr Takhayuki Akahoshi z Tokio.
Jak zaznacza krajowy konsultant ds. okulistyki, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Akademii Medycznej http://www.amwaw.edu.pl/ w Warszawie, prof. Jerzy Szaflik, zaprezentowana metoda fakoemulsyfikacji jest bardzo zbliżona do znanej już w Polsce od kilku lat techniki, zawiera jedynie doskonalsze elementy.
Nowatorstwo prezentowanej metody polega na zastosowaniu nowoczesnych fakoemulsyfikatorów (ponad siedem razy droższych niż te, których używa się obecnie w Polsce) oraz nowej generacji sztucznych soczewek, które - jak twierdzili operujący lekarze - w większym stopniu niż inne soczewki chronią siatkówkę oka (błonę wewnątrz gałki ocznej, na tylnej jej powierzchni) przed promieniami UV i światłem niebieskim oraz eliminują u pacjenta konieczność korzystania z okularów po operacji.
Zaćma (inaczej katarakta) oznacza zmętnienie soczewki gałki ocznej. Choroba ta może być wrodzona lub rozwijać się wskutek starzenia się organizmu - kiedy soczewka traci swoją przezroczystość. Powoduje postępujące upośledzenie wzroku. W Polsce zaćmę usuwa się rocznie u 90 tys. pacjentów. W 70 proc. przypadków operacje te wykonuje się, stosując technikę fakoemulsyfikacji.
Przeprowadzenie zabiegów transmitowano w telewizji Polsat Zdrowie i Uroda oraz na portalu Interia.pl. Okuliści śledzili przebieg operacji na telebimie w warszawskim hotelu Victoria.
PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros
17 czerwca 2005
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.