Realistyczną scenografię i rekwizyty, jakie towarzyszyły przygodom bohaterów powieści \"W pustyni i w puszczy\" Henryka Sienkiewicza - będzie można zobaczyć na wystawie \"Śladami Stasia i Nel\" w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu http://www.muzarp.poznan.pl/muzeum/ Wystawa dotyczy pierwszego etapu podróży, jaką w ostatnich latach XIX wieku odbyli Staś Tarkowski i Nel Rawlison, czyli wędrówki z karawaną porywaczy przez Egipt i północny Sudan.
\"Chcielibyśmy oddać klimat północno-wschodniej Afryki przełomu stuleci, wykorzystując oryginalne fotografie i ilustracje z epoki i zestawiając je ze współczesnymi zdjęciami - tłumaczą organizatorzy wystawy. - Pragniemy naszkicować tło historyczno-kulturowe tamtych czasów oraz ich współczesną, nieco bardziej obiektywną ocenę, w świetle której świat młodych bohaterów Sienkiewicza jawi się nieco inny niż na kartach powieści: Mahdi nie jest +rycerzem bez skazy+, brytyjscy kolonialiści są nie tylko nosicielami postępu cywilizacyjnego i nie każdy Arab zajmować się musi wyłącznie handlem czarnoskórymi niewolnikami\".
Szczególnymi atrakcjami dla zwiedzających stać się mogą towarzyszące ekspozycji rekonstrukcje dziedzińca typowego środkowosudańskiego domu oraz namiotu beduińskiego z pogranicza Nubii i Egiptu. Wyposażone będą one historycznymi przedmiotami codziennego użytku, pochodzącymi z wypraw etnograficznych do Nubii i Południowego Kordofanu (które udostępni na czas wystawy Dział Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Morskiego w Szczecinie http://www.muzeum.szczecin.pl/muzeummorskie.htm.
Jednocześnie w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza przy poznańskim Starym Rynku czynna będzie identycznie zatytułowana ekspozycja. Jej tematem będzie praca Sienkiewicza nad powieścią, jego podróż do Egiptu i Zanzibaru, kolejne edycje \"W pustyni i w puszczy\", tłumaczenia książki na języki obce oraz ekranizacje powieści. Wystawy będą czynne od 22 maja do 19 czerwca.
PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros
18 maja 2005
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.